Hlavní obsah
 

Na opuštěné lodi Ezadeen bylo 360 upchlíků

Na lodi Ezadeen, která dorazila v noci do jihoitalského přístavu Corigliano Calabro, bylo jen 360 uprchlíků, nikoliv 450, jak uváděly první zprávy. Loď odtáhlo do přístavu za asistence italského vojenského námořnictva islandské plavidlo Tyr z mise Triton, kterou řídí agentura EU pro kontrolu hranic Frontex.

 
Na opuštěné lodi Ezadeen bylo 360 upchlíků

První zprávy hovořily o zhruba 450 uprchlících. Italské námořnictvo po prohledání lodi upřesnilo, že na palubě bylo 360 osob, a to 232 mužů, 54 žen a 74 nezletilců. Všichni jsou prý v dobrém zdravotním stavu. Syřanů bylo podle místní italské prefektury na palubě 359. Z nich 42 bylo žen a 62 dětí včetně osmi bez doprovodu.

Podle policejního šéfa v provincii Cosenza Luigiho Liguoriho běženci vypověděli, že členy posádky viděli vždy jen se zahalenými obličeji. Úřady prý doufají, že datový záznamník plavidla odhalí jeho přesnou trasu. Podle prefekta Cozenzy syrští běženci nejdřív přiletěli do Turecka letadlem z Libanonu a 31. prosince se v Turecku nalodili na Ezadeem.

Převaděči utekli 

Loď se dostala do kalábrijského přístavu v pátek kolem 23:00 SEČ. Podle velitele pobřežní stráže Filippa Mariniho většina z přistěhovalců zřejmě pochází ze Sýrie a loď s nimi podle všeho vyplula z Turecka. Loď Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone vyslala ve čtvrtek nouzový signál poté, co ji opustila osádka tvořená převaděči běženců. Plavidlo s porouchanými motory se stalo zcela neovladatelným a hrozilo, že se rozbije o břehy jižní Itálie. Letoun italské pobřežní stráže ji objevil, když se nacházela asi 150 kilometrů od italského pobřeží, a to díky nouzovému signálu, který vyslala jedna z cestujících.

Záchranný tým v pátek dostal s pomocí vrtulníku na palubu šest příslušníků pobřežní stráže, kteří dokázali plavidlo stabilizovat. Stráž povolala na pomoc islandskou loď Tyr, která byla v oblasti nejblíže.

V přístavu byl vztyčen velký stan, kam si zachránění uprchlíci mohli dojít pro potraviny a vodu. Italská média uvedla, že po ověření dokumentů budou uprchlíci rozděleni do provizorních útulků a poté se budou zkoumat jejich žádosti o azyl.

Jde už o druhý podobný incident v posledních dnech, kdy se uprostřed moře ocitla loď s uprchlíky bez posádky. V úterý musela italská pobřežní stráž zasahovat na lodi Blue Sky M plující pod moldavskou vlajkou. Na její palubě bylo skoro 800 uprchlíků také převážně ze Sýrie. Posádka, kterou také tvořili pašeráci lidí, ji ale ještě před doplutím k Itálii opustila.

Podle agentury Frontex, která kvůli přílivu nelegálních běženců od začátku listopadu monitoruje italské pobřežní vody, jsou „lodě duchů” plující bez posádky další brutální metodou pašeráků lidí. Těm se vyplatí pronajmout loď, kterou pak nechají napospas osudu. Podle italských úřadů zaplatili migranti za svůj transport do Evropy 4000 až 8000 dolarů (92 000 až 185 000 korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků