Hlavní obsah
Hlavní toaleta ISS v ruském modulu Zvezda. Foto: archiv, Právo

Na ISS letos už podruhé selhal záchod, oprava se ale povedla

Problém s hlavní toaletou na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, která minulý týden letos již podruhé přestala fungovat, je vyřešen. Podařilo se to ještě před úterním příletem lodi Sojuz se třemi astronauty.

Hlavní toaleta ISS v ruském modulu Zvezda. Foto: archiv, Právo
Na ISS letos už podruhé selhal záchod, oprava se ale povedla

„Stanice je plně funkční,“ potvrdil zástupce NASA v ruském kontrolním středisku mise Rob Navias.

Kromě výpadku hlavní toalety v modulu Zvezda, který posádka ISS řešila používáním záchodu v záložní kabině Sojuz, totiž v pátek postihl stanici i zkrat na telemetrickém systému. Ten se sice okamžitě podařilo eliminovat, ale automatika mezitím přepnula veškeré další systémy stanice na nouzový chod, což mimo jiné vedlo k odchýlení ISS z dráhy. Oživení normálního běhu jednotlivých agregátů si vyžádalo delší dobu. „Už je to v pořádku a nezanechalo to žádné následky,“ uvedl mluvčí NASA.

Problém se záchodem na Zvezdě spočíval - stejně jako v červnu - v poruše separačního zařízení, které odděluje tuhý a tekutý odpad. Na Zemi se tak děje díky gravitaci, ve vesmíru jde v důsledku stavu beztíže o komplikovaný proces za užití ventilátorů a odsávacích trubic.

Rusové museli v létě potřebný náhradní díl spěšně dopravit do USA, aby jej k ISS vynesl raketoplán Discovery. Na orbitě pak záchod opravili velitel 17. posádky Sergej Volkov a letový inženýr Oleg Koroněnko, jež si tak od médií vysloužili označení „kosmičtí instalatéři“. Ti závadu na šestnáctikilovém zařízení o rozměrech 50 x 20 centimetrů úspěšně odstranili i tentokrát.

Druhá toaleta, kterou NASA za 19 miliónů dolarů koupila v Rusku, má být na ISS instalována během listopadu. Od příštího roku má na stanici trvale pracovat šest lidí a těm by jedna toaleta nestačila.

Také zkrat na orbitálním teleskopu Hubble, který před dvěma týdny znemožnil dosluhujícímu zařízení pracovat, byl vyřešen, potvrdil dnes NASA. „V pátek ráno začneme s plným provozem,“ řekl Art Whipple z řídícího centra teleskopu.

Koncem září automatika zjistila problém na zařízení, které shromažďuje, formátuje a odesílá data (SIC&DH), získaná optikou dalekohledu. Technici na Zemi zjistili, že opravu 62 kg těžkého zařízení není možné provést pomocí dálkových pokynů centrálnímu počítači, a přepnuli záložní systém jako hlavní. V důsledku závady ale musel být odložen poslední servisní let raketoplánu k observatoři až na jaro příštího roku. Jakákoli další závada, kterou nepůjde řešit přeprogramováním, tak unikátní dalekohled definitivně vyřadí z provozu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků