Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Policie obklíčila místo útoku na fotbalisty v Dortmundu Foto: Reuters

Na fotbalisty Dortmundu možná neútočili islamisté. Policie prověřuje ultrapravicovou linku

Němečtí policisté prověřují, zda za útokem na autobus fotbalistů Borussie Dortmund nemohli být pravicoví radikálové. Berlínský list Tagesspiegel informoval, že dostal e-mail, v němž se k útoku v Dortmundu hlásí extrémně pravicová skupina.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie obklíčila místo útoku na fotbalisty v Dortmundu Foto: Reuters
Na fotbalisty Dortmundu možná neútočili islamisté. Policie prověřuje ultrapravicovou linku

Vzkaz, hrozící dalšími akcemi, redakci přišel už ve čtvrtek a policie ho bere vážně, i když si stále není jistá, zda atentát mají na svědomí islamisté nebo pravicoví či levicoví radikálové.

Autor e-mailu zaslaného Tagesspiegelu se v textu odvolává na Adolfa Hitlera a napadá politiku multikulturalismu. Útok v Dortmundu byl podle něj „posledním varováním“. Pisatel kromě jiného oznámil na 22. dubna další útok, při němž „poteče krev“. „Oddíl Kolín je připraven,“ dodal.

Tato hrozba je zjevně adresována očekávanému velkému počtu účastníků chystané demonstrace, která se má v uvedený den konat v Kolíně nad Rýnem na protest proti celoněmeckému sjezdu pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD).

„Musíme všechno brát vážně, protože po dortmundských pachatelích nemáme žádné stopy,“ citoval Tagesspiegel nejmenovaný zdroj z bezpečnostních kruhů. Uvedený e-mail podle něj může mít s útokem na autobus fotbalistů něco společného, ale také může jít jen o někoho, kdo atentátu pouze využil.

Autobus poničily tři exploze.

Foto: Martin Meissner, ČTK/AP

Německé rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR a list Süddeutscher Zeitung v pátek s odvoláním na zprávu vyšetřovatelů uvedly, že panují vážné pochybnosti o tom, že dopisy nalezené na místě úterního útoku na fotbalisty Dortmundu napsali islamisté. Vyšetřování pokračuje několika směry a zkoumá i možné motivy pravicového či levicového extremismu.

V úterý večer poškodily tři exploze autobus s fotbalisty bundesligového klubu Borussia Dortmund jedoucí na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s týmem AS Monaco. Zranění ruky utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který se v nemocnici podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků