Hlavní obsah

Ke břehům Evropy se blíží zvláštní druh silné bouře nazývaný medikán. Ta se ve svých projevech podobá hurikánům či tajfunům. V sobotu odpoledne by měla bouře Zorba udeřit na jih Řecka a poté postupovat dál na východ.

Na Evropu míří bouře podobná hurikánu

Podle meteorologů by vítr mohl v nárazech dosáhnout rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, na některých místech může napršet až 150 milimetrů srážek a vlny mezi Peloponésem a Krétou mohou dosahovat až 11 metrů.

Civilní obrana doporučila obyvatelům, aby raději nevycházeli. Místní úřady už na pátek na jihu Řecka nařídily zavřít školy. Meteorologové varují, že i během víkendu může být na některých místech nebezpečné vycházet ven.

Uprchlické tábory v ohrožení

Kritická situace může nastat mimo jiné v přeplněných uprchlických táborech na ostrovech v Egejském moři, kde se tísní tisíce lidí v provizorních přístřešcích a stanech.

Jedná se o tzv. hybridní bouři, která se podle studie z roku 2011 vyskytuje jen jednou či dvakrát do roka. Nejčastěji v září a říjnu, když je hladina Středozemního moře ještě relativně teplá, může se ale objevit v kteroukoli roční dobu.

Aktuální bouře způsobila před několika dny bleskové povodně v Tunisku a Libyi a nyní se pohybuje přes Středozemní moře k pobřeží Evropy.

V neděli se má bouře Zorba přesunout na západ Turecka. Očekávají se velmi silné nápory větru a vydatný déšť. Ten může způsobit bleskové záplavy.

Vlny u pobřeží Řecka

Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Bouře se ale má přesouvat rychleji než například nedávné hurikány Harvey a Florence v oblasti USA, takže záplavy by neměly být tak katastrofální, dodává CNN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků