Hlavní obsah
Bombové útoky v londýnském metru v roce 2005 jsou vedeny jako islamistické. To by se v budoucnu mohlo změnit. Foto: Profimedia.cz

Místo džihádisty irhábí? Muslimští policisté v Británii nejsou spokojeni s terminologií

Národní asociace muslimských policistů v Británii navrhla během policejní konference změnu v používání termínů, jako jsou „islámský terorista“ nebo „džihádista“ s tím, že tyto výrazy nepomáhají komunitě a podporují diskriminaci a stereotypy. Jako alternativy navrhla asociace výrazy jako „terorista zneužívající náboženské motivace“ nebo arabský výraz pro extremistu „irhábí“. Informoval o tom deník Times s tím, že šlo ale pouze o debatu a reálně se žádná změna nechystá.

Bombové útoky v londýnském metru v roce 2005 jsou vedeny jako islamistické. To by se v budoucnu mohlo změnit. Foto: Profimedia.cz
Místo džihádisty irhábí? Muslimští policisté v Británii nejsou spokojeni s terminologií

Národní asociace muslimských policistů zastupuje zhruba 3000 policistů. Její návrh zazněl při on-line konferenci, kterou inicioval Neil Basu, policejní šéf pro boj proti terorismu.

Používání zmiňovaných termínů podle asociace nepomáhá „vztahům v komunitě a jejímu sebevědomí na veřejnosti“. Výraz džihád je prý mnohoznačný a může znamenat i boj o setrvání ve víře nebo fyzický boj v sebeobraně. Džihádisty proto asociace navrhuje označovat slovem „irhábí“, což je arabský výraz pro extremistu.

Padaly i další návrhy, jak označovat tyto zločince či jejich jednání, jako „terorismus ve jménu víry“, „teroristé zneužívající náboženské motivace“ nebo „vyznavači ideologie Usámy bin Ládina“.

Rozhodnutí nepadlo, debata je vítána

Proti změně názvosloví se rázně vyslovil David Toube z think tanku Quilliam, který se zabývá bojem proti terorismu. „Lidé nemají rádi, když cítí, že se jim říká jen částečná pravda,“ uvedl pro Times.

„Islámský terorismus je závažný problém. Používáním termínu, který toto zastírá, riskujeme poškození důvěry veřejnosti v policii,“ vysvětlil Toube.

Nik Adams, koordinátor deradikalizační jednotky Prevent, uvedl, že konference měla charakter debaty, na které měly být slyšeny všechny názory. O žádné změně termínů rozhodnuto podle něj nebylo. „Žádné plány měnit terminologii v současnosti nemáme, ale vítáme debatu a příspěvky do ní,“ uvedl Adams.

Podle něj tyto termíny mají vliv na ty části společnosti, kterých se dotýkají. Policie musí používat termíny přesné a výstižné, ale zároveň se přitom vyhnout znepřátelení komunit, což by vedlo ke ztížení policejní práce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků