Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Hannibal Hanschke , Reuters

Merkelová, Hollande, Porošenko a Putin se chtějí sejít v Minsku

Německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Francie François Hollande, Ukrajiny Petro Porošenko a Ruska Vladimir Putin se chtějí ve středu sejít v Minsku a dál jednat o vyřešení ukrajinské krize. Podle tiskových agentur to v Berlíně oznámil mluvčí německé vlády Steffen Seibert po telefonické konferenci čtyř státníků. Putin v Moskvě sdělil, že summit bude, pokud se do té doby podaří sladit stanoviska.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Hannibal Hanschke , Reuters
Merkelová, Hollande, Porošenko a Putin se chtějí sejít v Minsku

Merkelová a Hollande oživili diplomatické úsilí o ukončení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny novým mírovým plánem. Ve čtvrtek a v pátek s ním v Kyjevě a v Moskvě seznámili Porošenka a Putina.

Během telefonické konference čtveřice „dál pracovala na opatřeních v souvislosti s úsilím dospět ke komplexnímu urovnání konfliktu na východě Ukrajiny”, citují média ze Seibertova prohlášení.

Ruský prezident Vladimir Putin při každoroční tiskové konferenci v Moskvě

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

„Tato práce bude pokračovat zítra (v pondělí) v Berlíně s cílem uspořádat ve středu v Minsku summit v 'normandském formátu',” upřesnil německý mluvčí. Dodal, že týž den se v běloruské metropoli také sejdou signatáři minské dohody z loňského září, včetně zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Ukrajiny, Ruska a proruských separatistů.

Putin podle agentury TASS v Moskvě po telefonické konferenci oznámil, že minský summit se 11. února uskuteční, pokud se do té doby podaří sladit postoje. „Domluvili jsme se, že se budeme snažit zorganizovat setkání v tomto formátu mezi šéfy států a vlád v Minsku a budeme se orientovat na středu, jestliže se do té doby podaří dohodnout řadu stanovisek, které jsme v poslední době intenzivně posuzovali,” uvedl podle ruské agentury Putin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků