Hlavní obsah
Monacký kníže Albert na snímku z roku 2013 s manželkou Charlene Foto: Paris Claude, ČTK

Média mají právo informovat o knížecím levobočkovi, uznal štrasburský soud

Francouzský magazín Paris Match konal oprávněně, když v roce 2005 informoval o nemanželském synovi dnešního monackého knížete Alberta II. Ve čtvrtek o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Monacký kníže Albert na snímku z roku 2013 s manželkou Charlene Foto: Paris Claude, ČTK
Média mají právo informovat o knížecím levobočkovi, uznal štrasburský soud

Dřívější rozhodnutí soudu z Nanterre na pařížském předměstí, který Albertovi přiznal odškodné 30 tisíc eur (825 tisíc Kč) od vydavatele časopisu za poškození práva knížete na soukromí, štrasburský soud nemohl zvrátit. Konstatoval však, že informace o existenci nemanželského dítěte je „předmětem oprávněného veřejného zájmu“, protože „může mít dopad na politický život Monackého knížectví“.

Postih časopisu je tak podle štrasburského soudu útokem na svobodu slova.
Vydavatel Paris Match se ve Štrasburku soudil s francouzským státem, jehož justice o odškodnění rozhodla. Kromě této kompenzace soud v Nanterre obvinil časopis ze snahy finančně se přiživit na Albertově situaci.

Milenka Alberta si zveřejnění dítěte přála

Aféra se týká francouzské letušky původem z Toga, s níž Albert počal syna. Nicole Costeová řekla Paris-Match, že se s Albertem setkala v roce 1997 a že z jejich vztahu vzešel chlapec Alexandre, kterému je nyní skoro 11 let.

Rozhovor doplňovala fotografie, na níž Albert drží v náručí malého míšence. Albert otcovství přiznal ještě předtím, než vešlo ve známost.

Costeová si tehdy zveřejnění celé záležitosti přála, což nyní posloužilo štrasburskému soudu jako další z argumentů, že se nejednalo o narušení soukromí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků