Hlavní obsah
Demonstrace v Budapešti kvůli zákonu o přesčasech Foto: Blikk.hu

Maďarský prezident podepsal kontroverzní „otrokářský zákon”

Maďarský prezident János Áder ve čtvrtek podepsal novelu zákoníku práce, která prolamuje roční limit pro přesčasy zaměstnanců. Informovala o tom agentura MTI. Zmíněná kontroverzní úprava právního předpisu vyvolala v maďarské veřejnosti odpor a vlnu demonstrací.

Demonstrace v Budapešti kvůli zákonu o přesčasech Foto: Blikk.hu
Maďarský prezident podepsal kontroverzní „otrokářský zákon”

Novele, kterou parlament schválil minulý týden ve středu, se v Maďarsku přezdívá „otrocký zákon”. Normativní akt umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Přesčasy mohou být nově nahrazovány či propláceny v časovém období až tří let.

Několik tisíc lidí proti tomuto legislativnímu záměru vlády premiéra Viktora Orbána protestovalo už předminulou neděli ještě před hlasováním poslanců o změnách v zákoníku. Minulý týden a hlavně o víkendu se počet demonstrujících v centru Budapešti zvyšoval a podobné akce se navíc konaly také v dalších maďarských městech, a dokonce i v zahraničí.

Nejnovější akce byla svolána na tento pátek pod heslem "Nepodepisuj to, Jánosi!". Heslo bylo určeno Áderovi, který měl možnost novelu poslancům vrátit. Prezident ale kontroverzní normu podepsal už ve čtvrtek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků