Hlavní obsah

Léky proti AIDS dostává jen 15 procent nemocných

Pouze patnáct procent pacientů z chudých zemí trpících HIV/AIDS dostává potřebné léky, které nezbytně potřebují. V praxi se jedná asi o milión osob. Tvrdí to zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) a Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) zveřejněná ve středu.

Léky proti AIDS dostává jen 15 procent nemocných

WHO a UNAIDS loni 1. prosince oznámily, že hodlají do konce roku 2005 dávat léky zpomalující postup choroby třem miliónům ze 6,5 miliónu lidí v chudých zemích. Těm hrozí smrt na AIDS, pokud nebudou rychle léčeni. Retrovirální léky se však nyní dostávají jen asi k miliónu lidí.

"Jde to pomaleji, než jsme mysleli. Tři milióny do konce roku jsou velmi nepravděpodobné," uvedl ředitel oddělení WHO pro HIV/AIDS Kim Čim-jong.

Jak WHO, tak UNAIDS přiznaly selhání velkolepého plánu. Obě shodně tvrdí, že do roku 2010 by se ale k lékům měli dostat všichni, kdo je potřebují.

Dvě třetiny z asi 39,4 miliónu lidí nakažených HIV nebo nemocných AIDS žijí v subsaharské Africe, kde podle UNAIDS loni na tuto nemoc zemřelo 2,4 miliónu lidí. V této části černého kontinentu dostává retrovirální léky asi půl miliónu osob, tj. třikrát více než vloni.

Léčených v Asii přibylo od loňského června z 55 tisíc na 155 tisíc; ve východní Evropě a ve střední Asii se jejich počet zdvojnásobil na 20 tisíc. V Jižní Americe léky dostává 290 tisíc nemocných AIDS, tedy asi dvě třetiny potřebných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků