Hlavní obsah
Snímek mozku metodou fMRI ve falešných barvách, pomocí něhož se zjišťuje aktivita mozku. Foto: Profimedia.cz

Lékaři komunikují s mužem, který je 12 let ve vegetativním stavu

Devětatřicetiletý Kanaďan Scott Routley, který má po dvanáct let staré autonehodě poškozený mozek a byl ve vegetativním stavu, dokázal lékařům dát najevo, že necítí bolesti, uvedla BBC. Povedlo se to pomocí zařízení sledujícího mozkovou aktivitu. Klade to otázky ohledně toho, jak přistupovat k lidem v takovémto stavu a zpochybňuje jejich odpojování od přístrojů, napsala BBC.

Snímek mozku metodou fMRI ve falešných barvách, pomocí něhož se zjišťuje aktivita mozku. Foto: Profimedia.cz
Lékaři komunikují s mužem, který je 12 let ve vegetativním stavu

Nic neukazovalo, že by muž byl schopen komunikovat. Britský neurochirurg profesor Adrian Owen, který pracuje na Institutu pro mozek a mysl na univerzitě v západním Ontariu, ale zjistil, že tomu tak není, což mění pohled na lidi s apalickým syndromem (permanentní vegetativní stav). Pomohla mu k tomu metoda scanu mozku fMRI.

„Scott byl schopen ukázat, že je při vědomí, že myslí. Scanovali jsme ho několikrát a scan jeho mozkové aktivity jasně ukázal, že si vybírá. Odpověděl na naše otázky. Jsme přesvědčeni, že ví kdo je a kde je,“ řekl Owen.

„Léta jsme se snažili ptát se (vegetativních) pacientů na něco pro ně důležitého. V budoucnu se je budeme moci ptát, jak jim zlepšit jejich život. Mohou to být prosté věci, jako jak je můžeme zabavit, ale i kdy je máme krmit a mýt.“

Rodiče Routleyho vždy tvrdili, že jejich syn je při vědomí a může komunikovat zvednutím palce nebo pohybem očí, ale lékaři tomu nikdy nevěřili.

Profesor Bryan Young z londýnské Univerzitní nemocnice, který byl po deset let Routleyho lékařem, s překvapením komentoval výsledky scanu mozku, které podle něj převrátily způsoby chování k pacientům v údajném vegetativním stavu: „Byl jsem ohromen a udiven, že byl schopen ukázat kognitivní schopnosti. Podle klinického obrazu to byl typický vegetativní pacient bez vědomých pohybů.“

Je to další v řadě podobných úspěchů, další Kanaďan Steven Graham zase dokázal, že je i v tomto stavu schopen přijímat nové informace. Na otázku, zda má sestra dceru, odpověděl, že ano, i když se narodila až po nehodě, kterou měl před pěti lety.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků