Hlavní obsah

Kvůli povodním v Rumunsku evakuovali 15 000 lidí

Povodně v Rumunsku vyhnaly ze svých domovů už 15 tisíc lidí a další tisíce evakuace čeká. Situace je kritická. Promáčené dunajské hráze se protrhly u obcí Bistreú a Bechet v župě Dolj na jihu země a u obcí Sarata, Dabuleni a Oltina v župě Konstanca na jihovýchodě. Nově jsou narušené hráze v Dunajské deltě v župě Tulcea a v okolí města Olteniúa na jihovýchodě Rumunska.

Kvůli povodním v Rumunsku evakuovali 15 000 lidí

Záplavy postihly 148 vesnic, pod vodou je 848 domů, z nichž 230 už bylo zničeno a  dalším 150 zhroucení hrozí. Voda zdevastovala také na 4000 soukromých hospodářství. Pod vodou jsou stovky kilometrů silnic a železnic, desítky mostů i hospodářských usedlostí. Zaplaveno je na 21 tisíc hektarů, část záměrně, aby se odlehčilo hrázím. Nejkritičtější je situace je v župě Dolj, kde muselo být evakuováno na 10 000 lidí. Zatím však nikdo nezahynul.

V postižených oblastech se rychle zhoršuje hygienická situace. V obci Rast na jihu země, která byla zaplavena před dvěma týdny, byl po částečném ústupu vody zjištěn úhyn tisíců domácích zvířat. Kolem rozbouřené řeky navíc rostou obrovská stanová městečka uprchlíků, kde panují zoufalé hygienické podmínky. Lidem také dochází jídlo.

Jedním z postižených míst je i obec Chiselet, kde před vodním živlem obyvatelé utekli na blízkou horu a vybudovali si tam provizorní tábořiště. "Rozdělujeme hlavně jídlo v konzervách," řekl agentuře AP dobrovolník Constantin Stoica. Vláda již lidem, kteří přežívají nejen pod stany, ale i pod přístřešky z plechů a nejrůznějších plastů, slíbila pomoc a během čtvrtka by měli dostat zásoby jídla i mobilní toalety.

Po poklesu přijde další vzestup hladiny Dunaj

V sousedním Bulharsku se už podařilo dostat záplavy pod kontrolu, ve Vidinu na bulharsko-rumunských hranicích Dunaj ve středu klesl o třináct centimetrů na 9,49 metru. Očekává se, že do konce týdne hladina zase vystoupí každý o den 15 centimetrů kvůli dešťům a tání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků