Hlavní obsah
Taneční vystoupení jednotlivců i skupin byla hlavní náplní programu na pódiu na zahradě. Foto: Stanislava Dvořáková

Kerry a Bush utratí za předvolební kampaně miliardu

Miliarda dolarů (asi 30 mld. Kč) - to je předběžný odhad částky, kterou vynaloží kandidáti na budoucího prezidenta Spojených států: demokrat John Kerry a současný prezident George W. Bush - na své předvolební kampaně. Voliči mezi nimi rozhodnou v listopadu.

Taneční vystoupení jednotlivců i skupin byla hlavní náplní programu na pódiu na zahradě. Foto: Stanislava Dvořáková
Kerry a Bush utratí za předvolební kampaně miliardu

"Ta čísla jsou závratná," uvedl finanční expert Anthony Corrado. "Něco se stalo. Je to, jako by vybuchl nějaký zdroj občanské štědrosti," dodal.

Odhad přinesl v úterý deník Los Angeles Times s tím, že půjde o "první miliardu" v dějinách země vynaloženou přímo na program před volbami a ovlivňování občanů.

Podle listu mají nyní Kerry a Bush každý po 400 miliónech dolarech (asi 12 mld. Kč) - dvojnásobek částek, z nichž čerpali republikáni a demokraté před čtyřmi roky.

Do listopadu ale zbývá podle ekonomů ještě dost času, příspěvky na konta kandidátů tak budou ještě docházet. Výsledná suma může údajně avizovanou miliardu překročit.

Jak Kerry, tak Bush umožnili letos věnovat každému občanovi na kampaň až 2 tisíce dolarů (asi 60 tis. Kč), což je dvojnásobek ve srovnání s minulostí. Rozmáhá se zejména dárcovství na internetu, které se ve srovnání s obdobím před čtyřmi lety zdvojnásobilo. Podle ekonomů hraje důležitou roli také konflikt v Iráku, jež zemi rozdělil na dva soupeřící tábory.

Anketa
Příštím americkým prezidentem se podle vás stane:
demokrat John Kerry
56.9 %
republikán George W. Bush
43.1 %
Celkem hlasovalo 239 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků