Hlavní obsah

Ke stanici ISS úspěšně dorazila ruská raketa

Ruská raketa Sojuz s tříčlennou americko-rusko-italskou posádkou na palubě ráno úspěšně dorazila k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) a spojila se s ní. Na palubu poté vstoupili ruský kosmonaut Sergej Krikaljov, Američan John Phillips a Ital Roberto Vittorio. Zahájili tak novou, již jedenáctou misi.

Ke stanici ISS úspěšně dorazila ruská raketa

Posádka by mohla po dvouleté pauze přivítat na ISS první raketoplán.

Na palubě ISS uvítali své nástupce tradičně chlebem a solí ruský kosmonaut Saližan Šaripov a jeho americký kolega Leroy Chiao, kteří strávili ve vesmíru půl roku. Na zemi se vrátí 25. dubna spolu s Vittoriem, jehož mise na ISS je jen osmidenní.

Nová osádka na ISS si nejprve prohlédla stanici a seznámila se s evakuačním plánem pro případ nouze. Z lodi Sojuz TMA-6 byl na ISS přenesen náklad, který obsahuje vědecké aparatury, palubní dokumentaci, osobní věci kosmonautů a čerstvé ovoce. "Starousedlíci" pokračovali v přípravách na návrat.

Možná přibude třetí kosmonaut

Během pobytu Krikaljova a Phillipse by se měly uskutečnit dva zkušební lety raketoplánů k ISS. Pokud budou úspěšné, rozšíří se počet členů stálých posádek orbitálního komplexu ze současných dvou na tři. "Pokud tam bude třetí pár rukou, bude více času na experimenty - a to je hlavní účel letů na stanici," řekl koncem března Krikaljov.

Zástupce šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Fred Gregory po úspěšném spojení Sojuzu s ISS řekl, že se návrat letů raketoplánů blíží. "Doufám, že ho budeme schopni vyslat v prvním možném termínu," uvedl. Podle jeho slov by to mohlo být mezi 15. květnem a 3. červnem.

Lety amerických raketoplánů byly přerušeny před dvěma roky poté, co se Columbia při návratu na Zem 1. února 2003 rozlomila a zahynula přitom sedmičlenná posádka. Od té doby dopravovaly čerstvé zásoby na vesmírnou stanici jen ruské lodě Sojuz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků