Hlavní obsah
Festivalový plakát Foto: Pořadatel akce

Kampaň se dramatizuje: Arnie prý velebil Hitlera

Pár dní před úterními volbami kalifornského guvernéra se postavení vedoucího republikánského kandidáta Arnolda Schwarzeneggera zkomplikovalo háklivou aférou. Vyšlo totiž najevo, že v interview před 18 lety údajně vyjádřil obdiv Adolfu Hitlerovi. Guvernérský kandidát to okamžitě ostře odmítl.

Festivalový plakát Foto: Pořadatel akce
Kampaň se dramatizuje: Arnie prý velebil Hitlera

"Obdivoval jsem například Hitlera, protože se vypracoval k moci z malého člověka s téměř žádným vzděláním," citovala ve čtvrtek Arnolda americká televize ABC z rukopisu nevydané knihy režiséra George Butlera, jehož kopii získala.

Arnie by prý taky chtěl manipulovat davy

Rukopis má obsahovat doslovný přepis rozhovoru, jenž Arnold poskytl, když s ním Butler v roce 1975 točil film Pumping Iron. "Obdivuji ho (Hitlera), že byl tak dobrým řečníkem a co s tím udělal," měl dál říci Schwarzenegger a svěřil se, že by rád zažil "to, co Hitler na norimberském stadiónu, když na vás všichni ti lidé ječí a souhlasí se vším, cokoli řeknete".

Režisér Butler televizi ABC řekl, že Arnoldovy výroky se musí vnímat v kontextu rozhovoru a že šampión nikdy neřekl nic antisemitského. Nicméně odhalení zdramatizovalo volební kampaň, v níž si kandidáti - Schwarzeneggera nevyjímaje - neberou servítky.

Kandidát se omluvil za laškování

"Nic takového si nepamatuji," řekl v první reakci Arnold stanici ABC. "Jediné, co vám mohu říci, je, že opovrhuji vším, co Hitler prosazoval. Opovrhuji vším, co prosazovali nacisté a třetí říše," zdůraznil.

Stejně odmítavě Schwarzenegger reagoval na tvrzení šesti žen, že je kdysi sexuálně obtěžoval. Jejich svědectví už počátkem týdne otiskl list The Los Angeles Times. Arnold nicméně připustil, že v minulosti dělal věci, které považoval za laškování. "Nyní ale uznávám, že jsem lidi urazil. Chci jim říci, že toho hluboce lituji, a omlouvám se," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků