Hlavní obsah
Infekce vedlejších nosních dutin se může při dlouhodobé rýmě přenést z nosohltanu až do středního ucha. Foto: archiv AGEL

Jásir Arafat zemřel

Jásir Arafat je po smrti. Oznámil to ve čtvrtek v Ramalláhu palestinský ministr Saeb Erekat. Jeho úmrtí potvrdili i francouzští lékaři z nemocnice Percy, kde se léčil, a vzápětí i francouzský prezident Jacques Chirac. Na palestinských územích byl vyhlášen čtyřicetidenní smutek. Poslední rozloučení s Arafatem proběhne v pátek v egyptské Káhiře.

Infekce vedlejších nosních dutin se může při dlouhodobé rýmě přenést z nosohltanu až do středního ucha. Foto: archiv AGEL
Jásir Arafat zemřel

"Pan Jásir Arafat, prezident palestinské samosprávy, zemřel ve vojenské nemocnici Percy v Clamartu dne 11. listopadu ve 03:30 (SEČ)," řekl mluvčí nemocnice Christian Estripeau novinářům. Písemné prohlášení potvrzující Arafatovu smrt vydal krátce poté i Elysejský palác.

"Velké srdce přestalo bít," řekl k odchodu Arafata jeho sekretář Tajíb Abdel Rahím v Ramalláhu.

Ceremoniál v Egyptě

Arafatovo tělo bude podle oficiálního prohlášení palestinských orgánů převezeno v pátek do egyptské Káhiry, kde se týž den uskuteční smuteční obřad, a poté do Ramalláhu, kde bude Arafat pohřben.

Palestinské vlajky byly v zemi na výraz smutku staženy na půl žerdi. Do ulic vyšly tisíce lidí. Z tlampačů se ozývají citáty zesnulého vůdce. Z mešit v Gaze se nesou verše z koránu, které na pozadí Arafatova portrétu přináší i televize.

Nastupuje Fattúh

Představitelé radikálního palestinského hnutí Hamas v jedné z mešit v pásmu Gazy přečetli kondolenční prohlášení.

Již v nejbližších hodinách by měl podle Erekata složit přísahu nový, prozatímní šéf palestinské samosprávy, kterým bude podle ústavy nynější předseda parlamentu Ravhí Fattúh.

"Můžeme si být jisti, že přechod bude hladký. Palestinský lid si zaslouží svobodné a spravedlivé volby," řekl Erekat. V 07:00 by se měl v Ramalláhu sejít výkonný výbor Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), aby po Arafatově smrti "zajistil kontinuitu moci".

Záhadná nemoc

Arafat stál v čele palestinského boje za samostatný stát dlouhých čtyřicet let. Z Ramalláhu do Paříže byl převezen 29. října s dosud neznámou diagnózou.

O týden později upadl do komatu a byl napojen na podpůrné přístroje. Jeho stav se nestále zhoršoval, postupně mu selhala nejen játra a ledviny, ale kvůli krvácení mu fungoval jen částečně také mozek.

Zdravotní stav Arafata:

 • 23. října: prohlídka tuniských a egyptských lékařů, diagnóza: střevní chřipka.
 • 27. října: zdravotní stav se prudce zhoršil - Arafat opakovaně zvracel a nakrátko upadl do bezvědomí.
 • 29. října: Arafat převezen do Francie, do Fakultní vojenské nemocnici Percy na pařížském předměstí Clamart.
 • 31. října: vyšetření vyloučila rakovinu krve i život ohrožující nemoci. Stav palestinského vůdce údajně stabilizovaný.
 • 2. listopadu: francouzští lékaři vyloučili, že by trpěl leukemií
 • 3. listopadu: zdravotní stav Arafata se zhoršil; byl převezen na jednotku intenzivní péče.
 • 4. listopadu: izraelská televize oznámila, že Arafat zemřel. Francouzští lékaři to popřeli s tím, že jeho stav je kritický.
 • 8. listopadu: Arafatova manželka Suha protestovala proti návštěvě  vysokých palestinských představitelů u lůžka chotě. 
 • 9. listopadu: Arafatův stav se přes noc zhoršil. Pacienta navštívil na jednotce intenzivní péče palestinský premiér Ahmad Kurája.
 • 10. listopadu: Arafatovi selhaly játra a ledviny. Izrael a Palestinci se dohodli, že bude pohřben v Ramalláhu. Vůdce v nemocnici navštívil vysoký islámský duchovní imám Tajsír Tamímí.
 • 11. listopadu: ve 03:30 SEČ Jásir Arafat zemřel.

 

Zdroj ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků