Hlavní obsah

Japonský císař Akihito po 30 letech opustil trůn

Japonský císař Akihito se v úterý naposledy v projevu obrátil k národu. Oficiálně oznámil svou abdikaci a japonskému lidu poděkoval za podporu a popřál mu v nové éře pod vedením svého syna Naruhita „stabilitu a produktivnost“. Akihito se sice slavnostním ceremoniálem rozloučil, ale jeho abdikace vejde v platnost až po úterní půlnoci, připomněla agentura DPA.

Japonský císař Akihito po 30 letech opustil trůn

Pětaosmdesátiletý Akihito je prvním japonským císařem, který za posledních 200 let odstoupil. Svůj úmysl vzdát se trůnu oznámil již v roce 2016 s odůvodněním, že už fyzicky nestačí na plnění svých povinností. Parlament pak schválil zvláštní zákon, který odstoupení jednorázově umožňuje.

Japonský císař Akihito během svého abdikačního projevu

Foto: Uncredited, ČTK/AP

S císařem Akihitem končí éra Heisei, neboli „všudypřítomný mír“. S nástupem jeho devětapadesátiletého syna Naruhita začne v Japonsku nová éra Reiwa, jejíž název se překládá jako „krásná harmonie“.

Budoucí císař Naruhito s manželkou Masako

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Odcházející japonský císař je oceňován za to, že se za své vlády snažil zmírnit bolestné vzpomínky na druhou světovou válku a snažil se být blízko svým poddaným. Má pověst křehkého člověka se smyslem pro spravedlnost. Civilní profesí je mořský biolog a platí za uznávaného vědce v tomto oboru. Napsal dvě desítky vědeckých pojednání a knih o rybách, jmenovitě o ostnoploutvých z čeledi hlaváčovitých, živě se zajímá o ochranu přírody. Ovládá hru na cello, z hudebních autorů má v oblibě Mozarta, Griega a Beethovena.

Císař Akihito s manželkou Mičiko při svém abdikačním projevu.

Foto: Pool, Reuters

Během svého dosavadního života provedl několik nezvyklých kroků. Především se oženil se ženou, která nepocházela z aristokratických. Snažili se vést co nejcivilnější způsob života a prosadili, že jejich děti, korunní princ Naruhito, princ Akišino a princezna Sajako, vyrůstaly v rodinném kruhu.

Dalším z těchto neobvyklých kroků bylo například cestování do zahraničí. Stal se prvním japonským panovníkem, který vykonával oficiální zahraniční cesty. V létě roku 2002 zavítal spolu s císařovnou Mičiko i do Prahy.

V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. Počátkem roku 2003 byl operován kvůli rakovině prostaty, v roce 2008 trpěl problémy spojenými s nadměrným stresem a o čtyři roky později prodělal úspěšnou operaci srdce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků