Hlavní obsah
Dělníci v ochranných oděvech pracují ve zničené elektrárně Fukušima 1 Foto: Issei Kato, Reuters

Japonská vláda povolila návrat do městečka u Fukušimy

Japonská vláda zrušila evakuaci městečka Naraha, vyhlášenou před čtyřmi a půl rokem po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima. Svůj domov tehdy muselo opustit všech 7400 obyvatel, vrátit se jich teď ale mnoho nechce, uvedla agentura AP.

Dělníci v ochranných oděvech pracují ve zničené elektrárně Fukušima 1 Foto: Issei Kato, Reuters
Japonská vláda povolila návrat do městečka u Fukušimy

Naraha se stala prvním ze sedmi měst a obcí, kterým byla nařízena úplná evakuace. Obyvatelstvo muselo odejít kvůli nebezpečí radiačního zamoření v důsledku jaderné havárie ve Fukušimě. Tamní elektrárnu v březnu 2011 vážně poškodilo zemětřesení a hlavně následné cunami. Masivní únik radioaktivity způsobilo roztavení jádra tří reaktorů.

Vláda nyní oznámila, že radioaktivita v oblasti Narahy, která leží asi 20 kilometrů jižně od fukušimské elektrárny, po dekontaminačních opatřeních už klesla na bezpečnou úroveň. Nicméně průzkum provedený úřady ukazuje, že 53 procent evakuovaných osob se buď nemíní do městečka vrátit nastálo, nebo ještě není rozhodnuto. Někteří se stále bojí radiace, jiní už našli práci jinde.

Od začátku zkušebního období, které začalo v dubnu, se prý do Narahy vrátilo jen asi 100 ze zhruba 2600 rodin. Vláda už loni zrušila nařízenou evakuaci v částech dvou jiných blízkých měst. Počet navrátilců tam ale zatím dosahuje sotva poloviny původního obyvatelstva.

Zpět domů stále nemůže kolem 100 000 lidí z desítky měst a obcí v okolí zničené elektrárny. Vláda doufá, že bude možné zrušit všechny evakuace - s výjimkou nejvíce zamořených míst ležících blízko elektrárny - do března 2017. Mnozí z evakuovaných ale tento záměr kritizují, považují ho za snahu přesvědčit svět o obnově Fukušimy před olympijskými hrami v Tokiu v roce 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků