Hlavní obsah

Jana Pavla II. v roce 1982 pořezal fanatický kněz

Papeže Jana Pavla II. v roce 1982 pořezal radikální španělský kněz, zranění se ale podařilo uchovat v tajnosti. V novém dokumentárním filmu „Svědectví“ to tvrdí krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz, který byl téměř 40 let papežovým tajemníkem a důvěrníkem.

Jana Pavla II. v roce 1982 pořezal fanatický kněz

Útok se odehrál 12. května 1982 během návštěvy Jana Pavla II. v Portugalsku. Ve svatyni portugalského města Fátima jej s dýkou v ruce napadl Juan Fernandez Krohn, šílený kněz, kterého poté zneškodnila policie.

Až dosud se mělo zato, že papeži neublížil. „Teď už mohu prozradit, že Svatý otec byl raněn. Když jsme se vrátili dovnitř (do svatyně), byl od krve,“ řekl Dziwisz. Navenek však papež nedal nic znát.

Krohn strávil několik let v portugalském vězení, po propuštění byl ze země vyhoštěn. Pikantní na celé věci je fakt, že papež chtěl ve Fátimě vzdát díky bohu za přežití útoku tureckého ultranacionalisty. Ten ho rok předtím, 13. května 1981, postřelil na Svatopetrském náměstí v Římě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků