Hlavní obsah
Šíitská milice se přesouvá k Tall Afaru Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Irácké síly dobyly území před Tall Afarem, poslední baštou IS v zemi

Irácká armáda v pondělí dobyla velké území před městem Tall Afar, které je jednou z posledních bašt teroristické skupiny Islámský stát (IS) v zemi. S odvoláním na koalici vedenou Spojenými státy o tom informovala agentura AP. Zahájení operace na osvobození Tall Afaru oznámil irácký premiér v neděli.

Šíitská milice se přesouvá k Tall Afaru Foto: Felipe Dana, ČTK/AP
Irácké síly dobyly území před Tall Afarem, poslední baštou IS v zemi

Irácké síly převzaly kontrolu nad oblastí o rozloze přibližně 250 kilometrů čtverečních východně od Tall Afaru. Do samotného města ale vládní jednotky ještě nepronikly, sdělil mluvčí protiislamistické koalice Ryan Dillon.

Na osvobozování Tall Afaru se podílí i Íránem podporované šíitské milice Hašíd Šábí, napsal server BBC. Tato polovojenská skupina přitom podle lednové zprávy mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International páchala v Iráku válečné zločiny.

IS prostřednictvím své tiskové agentury Amak tvrdí, že během prvního dne bojů zabil 114 vládních vojáků a zničil 40 armádních vozidel. Tyto údaje ale nelze nezávisle ověřit. 

Irácké vojsko odhaduje, že v Tall Afaru zůstává kolem 2000 členů IS. Vládní síly počítají s tím, že je čekají tvrdé střety.

Poslankyně iráckého parlamentu a zástupkyně menšinového společenství iráckých jezídů se obává, že IS drží ve městě členy její komunity. Ty islamisté v minulosti vraždili či zotročovali. Jezídy, v jejichž náboženství se mísí řada vlivů od islámu přes křesťanství až po zoroastrismus, považují příslušníci IS za uctívače ďábla.

Uvnitř a v blízkosti Tall Afaru zůstávají pravděpodobně desítky tisíc civilistů. OSN upozornila, že tisíce lidí z města utíkají a riskují dlouhé pochody v obrovském vedru.

Tall Afar leží asi 80 kilometrů západně od Mosulu, který irácká armáda osvobodila po devítiměsíčním boji v červenci.

IS začal obsazovat sever Iráku a také Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na obsazených územích chalífát. Před příchodem IS měl Tall Afar asi 200 000 obyvatel.

IS je v Iráku přítomen ještě v Havídži, která leží 300 kilometrů severně od Bagdádu v provincii Kirkúk, a také na některých místech západní provincie Anbár, zejména poblíž syrské hranice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků