Hlavní obsah

Hurikán Harvey zesílil, Texas se chystá na bleskové povodně

Hurikán Harvey mířící na pobřeží Texasu s větry o rychlosti až 160 km/h zesílil na druhý stupeň na pětistupňové škále, uvedla texaská meteorologická služba. Podle meteorologů má potenciál dosáhnout i stupně třetího. Už ve čtvrtek tropická bouře dosáhla síly hurikánu. Harvey může způsobit bleskové povodně.

Hurikán Harvey zesílil, Texas se chystá na bleskové povodně

Zesílení zjistilo speciální letadlo amerického úřadu pro oceán a ovzduší NOAA, které změřilo rychlost větru.

Informace o síle hurikánu

Meteorologové současně se zesílením hurikánu Harvey varovali před nebezpečím bleskových povodní způsobených silnými dešti, které hurikán přinese.

Jim Gilbert z texaské Magnolie zabedňuje kvůli hurikánu okna.

Foto: Ana Ramirez, ČTK/AP

Během hodiny může napršet od pěti do deseti centimetrů a čtyřiadvacetihodinový úhrn srážek se může pohybovat mezi 32,5 až 52,5 centimetru. Povodně hrozí po celé délce pobřeží Texasu.

Satelitní záběr hurikánu

Výstražná vlajka pro floridské surfaře vyvěšená kvůli hurikánu.

Foto: Eric Gay, ČTK/AP

Na pobřeží by měl dorazit v noci z pátku na sobotu místního času. Nejpravděpodobněji se tak stane v centrální nebo jižní části pobřeží, zřejmě u města Corpus Christi. Zasáhnout ale může i části Louisiany a spodní část údolí Mississippi.

„Jak čas plyne, je to stále vážnější a vážnější,” řekl už ve čtvrtek louisianský guvernér John Bel Edwards.

NASA ukázala v pátek záběry hurikánu z ISS.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Hurikán Harvey zachycený z ISS

Video: Music: Dingel, Reuters

Hurikán

regionální označení pro čtvrté stadium tropické cyklóny v severní části Atlantského oceánu. Maximální rychlost větru (průměr za určitý krátký časový interval) musí v tropické cyklóně dosáhnout nebo překročit hranici 32 m/s (115,2 km/h), která číselně odpovídá 12. stupni Beaufortovy stupnice síly větru. Jako hurikán byly původně označované tropické cyklóny v oblasti Karibského moře.

Hurikán je v anglické jazykové oblasti slovní označení pro 12. stupeň Beaufortovy stupnice. V ČR je nazýván orkán, v SR uragán.

Síla hurikánu se udává podle Saffir-Simpsnonovy stupnice, čtvrtý stupeň přináší vítr o rychlosti 210-250 km/h. Při třetím má vítr rychlost do 200 km/h.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků