Hlavní obsah

Hamás prý už vybral Palestině nového premiéra

Na místo nového palestinského premiéra ve čtvrtek vítěz voleb - hnutí Hamás - vybral Ismáíla Haníju. Napsala to agentura Reuters. Vůdce hnutí v pásmu Gazy velká částí Palestinců vnímá jako pragmatika. Hamás zatím ještě Haníjovo jmenování neoznámil oficiálně.

Hamás prý už vybral Palestině nového premiéra

"Tak významná pozice vyžaduje konzultace mezi vůdci na palestinských územích, ve věznicích i v exilu. Nic oficiálního dosud nebylo dosaženo, až bude učiněno rozhodnutí, bude zveřejněno," tvrdil nicméně Haníja.

Vysoký představitel, který Reuters informaci o Haníjově výběru poskytl, vyjádřil nad Haníjovými výroky podiv. "Jsem udiven, protože jsme se dohodli," řekl.

Třiačtyřicetiletý Haníja byl na prvním místě kandidátky Hamásu do parlamentních voleb z 25. ledna. Toto radikální islámské hnutí v nich dosáhlo překvapivě výrazného úspěchu, když získalo ve parlamentu o 132 místech většinu 74 mandátů. Nově zvolení poslanci Hamásu se ve čtvrtek sešli v Ramalláhu a nominovali Haníju do čela budoucí vlády.

Nový palestinský parlament se sejde na své ustavující schůzi v sobotu. Očekává se, že palestinský prezident Mahmúd Abbás v projevu k poslanců vyzve Hamás, aby vytvořil vládu, která bude respektovat mírové dohody s Izraelem a zastaví násilí. Výslovně prý ale nestanoví uznání Izraele Hamásem ani vzdání se násilí jako podmínku k tomu, aby Hamás sestavil vládu.

Uznání Izraele a složení zbraní požadují od Hamasu Evropská unie a USA jako podmínku pro zachování své finanční podpory palestinské správě. Rovněž Izrael odmítá s Hamasem jednat, dokud se vláda tohoto hnutí nezřekne násilí a neuzná židovský stát. Hamas je ale údajně ochoten jednat s Izraelem jen o dlouhodobém příměří, nikoliv ale o uznání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků