Hlavní obsah
Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili Foto: Evgeniy Maloletka, ČTK/AP

Gruzínský exprezident Saakašvili byl na Ukrajině opět zatčen

Ukrajinská policie opět zatkla gruzínského exprezidenta a nynějšího lídra ukrajinské opozice Michaila Saakašviliho. Informoval o tom v sobotu na sociální síti ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko a potvrdil to i Saakašviliho spolupracovník. Exprezident byl zatčen v centru Kyjeva.

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili Foto: Evgeniy Maloletka, ČTK/AP
Gruzínský exprezident Saakašvili byl na Ukrajině opět zatčen

Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl zatčen už v úterý poté, co o víkendu zorganizoval v Kyjevě demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Když byl v úterý převážen k výslechů, podařilo se ho jeho přívržencům osvobodit. Od té doby byl gruzínský exprezident v policejní databázi veden jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Ukrajinská prokuratura požádá pro Saakašviliho o domácí vězení. Exprezident podle obhájce drží v cele předběžného zadržení hladovku.

Michail Saakašvili, který stál v čele Gruzie v letech 2004 až 2013, se na Ukrajině začal politicky angažovat na žádost Porošenka v roce 2015. Tehdy dostal ukrajinské občanství a stal se gubernátorem Oděské oblasti. Na tuto funkci ale v listopadu 2016 rezignoval a letos založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Porošenka posléze začal tvrdě kritizovat za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Příznivcům Saakašviliho se po jeho zadržení podařilo dostat ho ven z auta

Video: Reuters

Letos v červenci Porošenko Saakašvilimu odebral ukrajinské občanství, o to gruzínské Saakašvili přišel při získání občanství ukrajinského. V Gruzii je exprezident stíhán pro údajné zneužití moci, jehož se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků