Hlavní obsah

Giscard d´Estaing se stal nesmrtelným

Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d"Estaing (77) byl ve čtvrtek přijat za člena Francouzské akademie. Stal se tak čtvrtou hlavou státu, která kdy byla za "nesmrtelného", jak tato prestižní instituce své členy nazývá, zvolena.

Giscard d´Estaing se stal nesmrtelným

Jeho kandidatura byla předmětem živých diskusí, protože mnozí akademici a spisovatelé tvrdili, že si Giscard d"Estaing takovou poctu nezaslouží, i když je autorem několika knih.

Stále je považován především za politika než literáta, o čemž svědčí i jeho funkce předsedy Konventu EU, který vypracoval nyní diskutovaný návrh evropské ústavy.

Francouzská akademie, kterou založil v roce 1635 kardinál Richelieu, mj. určuje, která slova jsou oficiálně převzata do francouzského jazyka.

Giscard d"Estaing se stal v pořadí 706. osobností přijatou do akademie. Jejími členy jsou například Victor Hugo, Voltaire, Jean Cocteau či Jacques-Yves Cousteau. Členství ve Francouzské akademii je doživotní.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků