Hlavní obsah

Francouzská policie vybaví silnice automatickými radary

V nadcházejících třech letech bude na francouzských silnicích instalována asi tisícovka automatických radarů, které mají kontrolovat rychlost projíždějících vozidel a údaje o hříšnících ihned zasílat do vyhodnocovacího střediska policie. Ta vzápětí přistiženého řidiče písemně vyzve k zaplacení pokuty.

Francouzská policie vybaví silnice automatickými radary

Rozhodla o tom příslušná mezivládní komise, která reagovala na stále agresivnější chování řidičů. Ročně zemře ve Francii při dopravních nehodách na osm tisíc lidí, přičemž na vině je v drtivé většině případů právě nepřiměřená rychlost. Radary v celkové hodnotě okolo 15 miliónů eur (465 mil. Kč) mají být vybaveny velmi kvalitními snímacími a měřícími čidly pracujícími na elektronické bázi. Vedle rychlosti vozidla zachytí i tvář řidiče, typ auta, jeho poznávací značku a dobu spáchání přestupku. Řidiči, kteří se takto proviní, budou rychle odhaleni a potrestáni bez možnosti jakéhokoli smlouvání s policisty či podávání neoprávněných stížností k soudu, stojí v dokumentu mezivládní komise pro bezpečnost silničního provozu. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy mezitím zaslal prefektům a policejním ředitelům důrazný pokyn, aby okamžitě skoncovali se shovívavostí, na níž se delikventi stále tolik spoléhají.

Až pět let za neúmyslné zabití člověka při nehodě

Nové radary budou dohlížet nejen na dodržování povolené rychlosti, ale i respektování semaforů či dodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly za jízdy. Současně s technickými opatřeními, která počítají rovněž s vyčleněním 1200 dodatečných strážníků a policistů pro silniční kontroly a zvýšením počtu policejních aut v terénu bez služebního označení, chystá vláda i citelně zpřísněné sankce. Například za neúmyslné zabití člověka při dopravní nehodě bude viník potrestán až pěti lety vězení a pokutou 75 tisíc eur (2,3 mil. Kč) namísto dosavadních tří let a pokuty 45 tisíc eur. V případě smrtelné nehody při extrémním překročení povolené rychlosti, pod vlivem alkoholu či drog, se může trest zvýšit až na sedm let vězení a 100 tisíc eur.

Půl promile alkoholu v krvi je nadále povolena

Limit pro obsah alkoholu v krvi, který ve Francii činí 0,5 promile, se zatím měnit nebude, ačkoli experti původně zvažovali její snížení na 0,2 až 0,3 promile. Zvýší se však postihy za překročení povolené hranice - z dvanácti bodů, kterými v centrální evidenci disponuje každý netrestaný řidič, jich policie provinilci strhne šest namísto dosavadních tří. Takový postih ale platí jen při zjištění 0,5 až 0,8 promile alkoholu v krvi. Bude-li vyšší, musí hříšník vedle pokuty počítat s odebráním řidičského průkazu. Tři trestné body pak bude cena za nezapnuté bezpečnostní pásy, a to i na zadních sedadlech, a dva body za používání mobilního telefonu za jízdy - samozřejmě vždy s vyměřením finanční pokuty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků