Hlavní obsah
Ve finále WMFC 2018 Foto: archiv Jana Bialka

Francie řeší ztrátu daňových přiznání politiků prominentů

Z daňového úřadu v Paříži záhadně zmizela daňová přiznání šesti osobností. Jsou mezi nimi mimo jiné dokumenty odevzdané nedávno odstoupivším francouzským ministrem Hervém Gaymardem, dcerou prezidenta Jacquesa Chiraka a dvěma bývalými premiéry.

Ve finále WMFC 2018 Foto: archiv Jana Bialka
Francie řeší ztrátu daňových přiznání politiků prominentů

Kauzu jako první zveřejnil týdeník L'Express. Ten upozornil na skutečnost, že na daňovém úřadu na pařížském předměstí chybí několik daňových přiznání politických prominentů. Případ následně začala rozebírat i další média.

Mlčení a otázky

Osobnosti, jichž se nový skandál týká, k celé záležitosti zatím mlčí. Kromě Gaymarda, který musel odstoupit kvůli skandálu se svým služebním bytem, se týká i Claude Chirakové - jinak poradkyně svého otce; dále expremiérů Laurenta Fabiuse a Lionela Jospina, ministryně pro evropské záležitosti Claudie Haigneréové a bývalého ministra spravedlnosti Roberta Badintera.

List Libération se dnes ptá, zda "někdo, kdo cítí, že přichází bouře, schraňuje munici", podobný názor má i zdroj z Gaymardova okolí citovaný deníkem Le Parisien: "Je jasné, že začaly velké manévry k prezidentským volbám."

Vše šetří policie

Podle dosavadního vyšetřování dokumenty zmizely začátkem února, krátce před vypuknutím Gaymardova skandálu. [celá zpráva]

Byla v nich však prý jen výše příjmů, a tedy žádné údaje, které pak byly použity nebo které by mohly být použity proti ministrovi.

Gaymardův nástupce ve funkci ministra financí a hospodářství Thierry Breton podal v souvislosti se zmizením dokumentů žalobu na neznámého pachatele.

Daňová přiznání mediálně exponovaných osob bývají soustředěna v kancelářích šéfů daňových úřadů a není k nim běžný přístup. Na úřadě, ze kterého papíry zmizely, nebylo zjištěno žádné násilí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků