Hlavní obsah

Evropa stále odolává přívalům sněhu a vody

Počasí v Evropě pokračuje ve své škodolibosti. Jeho prudké změny působí rozsáhlé komplikace v dopravě, radost z přívalů sněhu mohou mít jen děti a majitelé horských hotelů a vleků. V Rusku mrzne až praští; za posledních 24 hodin hlásí policie v Moskvě čtyři umrzlé, čímž se letošní počet obětí chladu zvýšil na 233.

Evropa stále odolává přívalům sněhu a vody

Nezvykle silné mrazy postihly také centrální oblasti Ruska. V Kostromské, Rjazaňské, Nižegorodské, Permské a Vladimirské oblasti rtuť teploměru poklesla v těchto dnech až k mínus 30 stupňům Celsia. Netypická zima je dokonce i na jihu země a například na černomořském pobřeží je kolem mínus 20.

Britští lupiči využili mrazu

Na britských ostrovech v úterý v noci klesla teplota na mínus 16 stupňů a způsobila potíže v dopravě. Na své si přišli vychytralí lupiči - jen v Manchesteru bylo hlášeno sedm případů, kdy zmizela auta, která řidiči nastartovali, aby se před jízdou rozehřála, a nechali je bez dozoru. Podle meteorologů se sice přes den Británie trochu prohřeje, ale teploty pod nulou zůstanou a mrazy kolem 14 stupňů budou trvat.

Alpští hoteliéři se radují

Rakousku přinesla dnešní noc nové sněžení, které od rána způsobilo řadu nehod a omezení na místních silnicích. Postiženy byly také některé hlavní tranzitní tahy v okolí Vídně. Problémy mají především kamiony, které se přes některé úseky dostanou pouze se sněhovými řetězy.

Majitelé horských penzionů a správci sjezdovek už začínali nad letošní sezónou lámat hůl, bohatá sněhová nadílka v posledních dnech jim ale vrátila naděje.

Zima ve Francii překvapila i meteorology

Ve Francii, kde až do soboty bylo poměrně teplo, překvapila prudká změna počasí prakticky všechny včetně samotných meteorologů. Živě se tu diskutuje o tom, proč se o víkendu v Paříži a jejím okolí nepodařilo zabránit kolapsu v letecké a silniční dopravě, který způsobil právě příchod skutečné zimy.

"Stát nás neustále straší rizikem stoleté vody v Paříži, ale není schopný se vypořádat s pěti centimetry sněhu v zimě. To je skandál," tvrdí manželé Christophe a Sophie, kteří se svými dvouletými dvojčaty zůstali celou noc ze soboty na neděli zablokováni na namrzlé dálnici u Paříže. Pařížané si však sněhové nadílky moc neužijí, protože radnice ze strachu z úrazů a poškození trávníků sáňkováním uzavřela městské parky.

Zimním radovánkám se naopak s vervou věnují v Belgii a Holandsku, kde led pokryl kanály, a tak se tyto země vrátily do dob bruslení zachycených známým vlámským malířem Pieterem Breughelem.

Chorvatské ostrovy odříznuty

Novou sněhovou nadílku dostalo v úterý Chorvatsko, které zapadlo sněhem již v pondělí. Silné sněžení a ledový vítr ochromily dopravu v severní části Chorvatska a odřízly i některé jadranské ostrovy od pevniny. Pobřežní magistrála podél severní části jadranského pobřeží byla kvůli ledovým větrům pro veškerou dopravu uzavřena. Trajektová doprava funguje, i když velmi nepravidelně, jen s některými jižními ostrovy.

Teploty v Chorvatku i Slovinsku poklesly v posledních dnech náhle pod nulu, zatímco minulý týden se držely na 16 stupních Celsia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků