Hlavní obsah
 

Elektrikáře soudí za to, že měl doma Picassova díla za 60 miliónů eur

Ve Francii začal ve středu soud s bývalým řemeslníkem Pabla Picassa a jeho ženou, protože měli u sebe doma 271 dosud neznámých děl tohoto španělského mistra. Pár tvrdí, že vše dostal od Picassa a jeho manželky darem. Mistrova rodina ale obvinila dvojici z nelegálního držení těchto děl, jejichž cena se odhaduje na 60 miliónů eur (1,66 miliardy korun).

 
Elektrikáře soudí za to, že měl doma Picassova díla za 60 miliónů eur

Kresby, litografie, portréty a další menší díla Picasso podle odborníků vytvořil v letech 1900 až 1932. Policie vše zabavila v říjnu 2010 u tehdy jednasedmdesátiletého Pierra Le Guenneka, který pracoval jako elektrikář u Picassa poslední tři roky před mistrovou smrtí v roce 1973 ve francouzském Mougins.

Pierre Le Guennec se svou manželkou Daniele u soudu

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Le Guennec, který sám oznámil umělcově rodině, že má předměty doma, trvá na tom, že se jedná o dary od slavného španělského umělce nebo od jeho druhé manželky Jacqueliny, která zemřela v roce 1986. Picassův syn a správce dědictví po otcovi Claude Picasso ale vyjádřil přesvědčení, že otec by nikdy nedal někomu tolik svých výtvorů. Vzhledem k tomu, že muž držení děl sám oznámil, nehovoří žaloba o krádeži, ale o nezákonném přechovávání věcí.

Syn Pabla Picassa Claude

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Mezi objevenými pracemi je mimo jiné devět kubistických koláží, které samy o sobě by mohly stát kolem 40 miliónů eur, dále akvarel z Picassova takzvaného modrého období, litografie, kvaše a portréty umělcovy první manželky Olgy. Díla zabavil hned po jejich odhalení francouzský ústřední úřad boje proti obchodu s kulturními statky. Komu vše připadne, rozhodne soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků