Hlavní obsah
Nová koptská katedrála Zrození Krista nedaleko Káhiry. Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Egyptský prezident otevřel největší kostel na Blízkém východě

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli poblíž Káhiry otevřel největší křesťanský kostel na Blízkém východě. Nová katedrála Zrození Krista stojí zhruba 45 kilometrů východně od Káhiry ve vznikající správní metropoli země. Má pojmout více než 8000 věřících, takže jde o největší křesťanský kostel v oblasti Blízkého východu.

Nová koptská katedrála Zrození Krista nedaleko Káhiry. Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters
Egyptský prezident otevřel největší kostel na Blízkém východě

Katedrála byla slavnostně otevřena vpředvečer vánočního svátku, který egyptští Koptové slaví 7. ledna. Sísí se v novostavbě zúčastnil společně s mnoha dalšími pozvanými hosty bohoslužby, informovala agentura DPA.

Patriarcha koptské církve Tavadros II. označil otevření katedrály, kterou ještě čekají poslední stavební práce, za bezprecedentní událost. Také Vatikán zveřejnil videoposelství papeže Františka, který popřál Egyptu, Blízkému východu a světu mír a blahobyt. Koptská církev podle něj i v nejtěžších chvílích dokázala podávat „skutečné svědectví víry a lásky k bližnímu”.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí (vpravo) a patriarcha koptské církve Tavadros II. během slavnostního otevření katedrály.

Foto: SR, ČTK/AP

Radost nad otevřením katedrály vyjádřil na twitteru také americký prezident Donald Trump.

Nová katedrála má být symbolem náboženské tolerance. Její výstavbu nařídil prezident Sísí po atentátu na kostel poblíž katedrály sv. Marka v Káhiře. V prosinci 2016 tam bylo zabito více než 25 lidí. Nová katedrála má být symbolem soudržnosti a jednoty severoafrické země.

Loni v listopadu radikálové zabili sedm věřících, kteří se vraceli ze křtu v koptském klášteře asi 260 kilometrů od Káhiry.

Vnitřek koptské katedrály nedaleko Káhiry.

Foto: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Křesťané tvoří odhadem přibližně deset procent egyptské populace, která čítá přes 90 milionů lidí. Soužití křesťanů a muslimů je většinou pokojné, ale v některých venkovských oblastech se opakovaně vyskytuje i napětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků