Hlavní obsah
Italský premiér Giuseppe Conte při projevu v italském senátu. Foto: Gregorio Borgia, ČTK/AP

Dvě italské strany se dohodly na vládní koalici v čele opět s Contem

Italské levicové formace Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratická strana (PD) se dohodly, že utvoří koaliční vládu. V jejím čele má stát dosavadní nestranický premiér Giuseppe Conte. Ve středu to řekl novinářům po jednání s prezidentem Sergiem Mattarellou šéf M5S Luigi di Maio. Lídr PD Nicola Zingaretti dohodu potvrdil už odpoledne.

Italský premiér Giuseppe Conte při projevu v italském senátu. Foto: Gregorio Borgia, ČTK/AP
Dvě italské strany se dohodly na vládní koalici v čele opět s Contem

Hnutí pěti hvězd a PD byly v předchozím volebním období politickými rivaly a mnozí členové M5S, které na politickou scénu vstoupilo jako protisystémové protestní hnutí, považují Demokratickou stranu stále za symbol zkorumpovaného establishmentu; PD vládla zemi do loňského května.

Nyní se ale tyto dvě strany, které mají v obou komorách parlamentu většinu, dohodly, aby zabránily předčasným volbám. Ty by podle průzkumů zřejmě vyhrála nacionalistická pravicová strana Liga Mattea Salviniho.

Se stranou Liga vládlo M5S od loňského června, tento měsíc se ale jejich koalice rozpadla. Důvodem byly názorové neshody a snaha Salviniho vytěžit z narůstající popularity své strany v předčasných volbách. Salvini proto podal 9. srpna do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o něm se ale na pořad jednání nedostalo. Conte minulý týden sám podal demisi a prezident ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

Italský ministr vnitra a šéf Ligy Matteo Salvini v italském senátu.

Foto: Gregorio Borgia, ČTK/AP

Di Maio ve středu po jednání s prezidentem řekl, že Conte je „zárukou” prosazování politik, na nichž se shodly obě strany nové koalice. Dodal, že levice a pravice jsou „zastaralé” kategorie a že jeho strana je „postideologická”. Di Maio také s odkazem na úterní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl, že Trumpova podpora Contemu ukazuje, že „tato cesta je správná”.

Pětapadesátiletého právníka Conteho, který se podle analytiků stal z nevýrazného politika poslední měsíc klíčovým hráčem na italské politické scéně, podpořil v úterý Trump. Conte je „velmi talentovaný muž”, uvedl Trump a vyjádřil naději, že zůstane premiérem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků