Hlavní obsah
Kosman zakrslý Foto: Milan Malíček, Právo

Diplomatická šarvátka mezi Saúdy a Švédy dopadla i na opice

Saúdská Arábie odmítla přijmout čtyři malé opice ze stockholmské zoo kvůli diplomatickým sporům. Ty nastaly, když Švédové nedávno vypověděli dohodu o vojenské spolupráci s Rijádem. Saúdská Arábie následně v polovině března stáhla svého velvyslance ze Stockholmu.

Kosman zakrslý Foto: Milan Malíček, Právo
Diplomatická šarvátka mezi Saúdy a Švédy dopadla i na opice

Stockholmská zoo Skansen odchovala čtyři opice kosmana zakrslého přímo pro Saúdskou Arábii, uvedla BBC. Jedná se o jedny z nejmenších primátů na světě. „Kvůli politické situaci už je však nechtějí,“ řekl Jonas Wahlstorm, ředitel zoo ve švédské metropoli.

Rozepře mezi Saúdskou Arábií a Švédskem trvá už několik měsíců. Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová v únoru prohlásila, že Rijád násilně pošlapává lidská práva i práva žen. Saúdové jí následně nedovolili vystoupit na březnovém zasedání Ligy arabských států v Káhiře.

Odvolání velvyslance

V polovině března pak švédský ministr obrany Peter Hultqvist oznámil, že jeho země vypovídá dohodu o vojenské spolupráci se Saúdskou Arábií uzavřenou před deseti lety a prodlouženou v roce 2010 na další pětiletí. [celá zpráva]

„Odklon od smlouvy však neznamená okamžité ukončení vývozu obranného průmyslu do Saúdské Arábie,“ upozornil Hultqvist. Rijád na to však v polovině března reagoval odvoláním svého velvyslance ve Stockholmu Ibrahima bin Sáda al-Ibrahima.

Peníze versus principy

Švédsko je 12. největším světovým vývozcem zbraní. Export zbrojařských firem činil loni podle listu Financial Times 338 miliónů švédských korun, v přepočtu asi miliarda korun. V letech 2011 až 2014 jim úmluva přinesla 4,8 miliardy švédských korun (zhruba 14,3 miliardy korun).

Úmluva zahrnovala dodávky vojenských systémů, výcvik vojáků a prodej technologií. Podle někdejšího premiéra Carla Bilda to pošramotilo pověst Švédska jako spolehlivého obchodního partnera. Někteří obchodníci také upozornili, že neprodloužení dohody ovlivní i jiná odvětví.

„Je to pořád stejné: peníze versus principy. Tentokrát jsme se rozhodli, že principy lidských práv považujeme za důležitější než vojenskou dohodu,“ řekl listu The Guardian nejmenovaný švédský diplomat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků