Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

Colorado zažívá odvrácenou tvář legálního prodeje marihuany

Odvrácenou tvář legalizace prodeje marihuany zažívá americký stát Colorado. Pět měsíců po povolení volného prodeje této drogy vyplouvají na povrch fakta, která rozhodnutí úředníků zpochybňují. Zvláště policisté a lékaři vysílají do ostatních států, kteří s touto myšlenkou koketují, stále varovnější signály, aby si legalizaci rozmyslely. Informuje o tom list The New York Times.

Ilustrační foto Foto: Reuters
Colorado zažívá odvrácenou tvář legálního prodeje marihuany

Připomínají případ muže z Denveru, který jen několik hodin poté, co si koupil balíček marihuanových bonbónů Karma Kandy z jednoho z nových coloradských obchodů prodávajících marihuanu, začal blouznit o konci světa, pak vytáhl z rodinného sejfu revolver a zabil svou ženu.

Zdrogovaní řidiči

Někteří lékaři uvádějí, že léčí zvýšený počet dětí i dospělých, kteří onemocněli po silné dávce jedlé marihuany. A šerifové v sousedních státech si stěžují, že k nim z Colorada míří zdrogovaní řidiči.

„Myslím, že z kteréhokoli hlediska není zkušenost Colorada dobrá, pokud nejste zapojeni do obchodu s marihuanou," řekl Kevin A. Sabet, výkonný ředitel skupiny Smart Approaches to Marijuana, která se staví proti legalizaci.

„Viděli jsme narušené životy. Viděli jsme smrt přímo spojenou s legalizací marihuany. Viděli jsme marihuanu pronikající přes hranice Colorada. A viděli jsme, jak se marihuana dostává do rukou dětem," dodal.

Hodnocení až po letech

Navzdory podobným historkám ale existuje zatím jen málo údajů, na nichž by se dalo stavět. Kvůli časovému zpoždění řady zdravotních statistik může trvat roky, než budou známy případné dopady legální marihuany v podobě užívání drog teenagery, vyloučení ze školy či počtu smrtelných dopravních nehod.

Teprve letos v lednu například coloradská dopravní policie začala sledovat počet lidí, kterým byl zadržen řidičský průkaz, protože řídili pod vlivem narkotik. Od té doby řízení pod vlivem marihuany představuje asi 1,5 procenta všech případů řidičů, kteří se do záznamů policie dostali za řízení pod vlivem alkoholu nebo drog.

Stoupenci legalizace argumentují, že kritici záměrně vyzobávají výjimečné případy, aby očernili mladý průmysl, který pod přísným dohledem utěšeně vzkvétá. Valná většina státních zdravotních a rekreačních prodejen marihuany dodržuje přísná státní pravidla, uvádějí.

Zisky zatím nesplňují odhady

Tyto obchody už prodaly marihuanu statisícům zákazníků bez jakéhokoli incidentu; průmysl zatím na daních a poplatcích vynesl 12,6 miliónu dolarů, byť zisky zatím nesplňují některé počáteční odhady. Stoupenci marihuany také uvádějí, že počet násilných trestných činů v Denveru, kde sídlí většina coloradských prodejců trávy, je letos zatím nižší než v uplynulých letech.

Počet loupeží od ledna do dubna klesl o 4,8 procenta v porovnání se stejným obdobím roku 2013 a napadení klesla o 3,7 procenta. Celkově zločinnost v Denveru poklesla asi o deset procent, i když není možné říct, jestli v tomto poklesu sehrály roli změny v marihuanových zákonech.

„Nebesa se nezhroutila”

„Všechny velké instituce tvrdily, že to bude příšerné a povede to k násilí a krvi na ulicích," řekl Brian Vicente, jeden z autorů Dodatku číslo 64, jímž byla marihuana v Coloradu legalizována. "Nic z toho se nestalo. Nebesa se nezhroutila."

Tento spor se vede s vervou, protože obě strany se shodují v tom, že úspěch či selhání regulace marihuany bude utvářet vnímání legalizace voliči ve státech zvažujících přijetí obdobných kroků.

Poté, co v roce 2012 státy Colorado a Washington, kde má rekreační prodej marihuany začít letos v létě, odhlasovaly tuto změnu, dali jí opatrný souhlas i činitelé ministerstva spravedlnosti. Varovali ale, že zasáhnou, pokud by marihuana rozdmýchávala násilí, prodej nelegálních drog, proudila ven přes hranice státu či se dostávala do rukou dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků