Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: PČR

Čína hlásí už 34 obětí vražedného zápalu plic

Epidemii atypického zápalu plic označovaného syndrom akutního respiračního selhání (SARS) podlehlo v Číně už 34 lidí. Oznámily to ve středu čínské úřady. Je to nejvyšší počet úmrtí ohlášený z jedné země. Kvůli smrtícímu zápalu plic byly uzavřeny školy v Sigapuru a lidé s podezřením onemocnění mají domácí karanténu.

Ilustrační fotografie Foto: PČR
Čína hlásí už 34 obětí vražedného zápalu plic

Peking dosud uváděl, že nemoc má pod kontrolou a že na ni zemřelo pouze pět lidí. Epidemie přitom vypukla na jihu země v polovině loňského listopadu. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyslala v minulých dnech do Číny pětičlennou expertní skupinu, které místní instituce v jižních oblastech země potvrdily, že ještě koncem února bylo v provincii Kuang-tung 792 podezření na SARS.

Vláda přitom vydala prohlášení, podle nějž se 75 procent pacientů se už uzdravilo a opustilo nemocnice. "První vlna epidemie propukla loni 16. listopadu. Tehdy se nakazilo 112 lidí v několika městech provincie Kuang- tong a sedm z nich zemřelo," napsal kantonský list Nan-fang ž‘ pao.

Nemocní mluvili s novináři

Druhá vlna zasáhla město Kanton kolem letošního 20. ledna. Nakazilo se asi 680 lidí, z nichž do konce února 24 zemřelo. Tři mrtví byli hlášeni v Pekingu. Tyto údaje vysvětlují, proč nynější vlna, která se rozšířila už do čtrnácti zemí světa, nejvíc postihla Hongkong (téměř 300 případů), který s provincií Kuang-tong sousedí. Nemoc tam zanesl čínský lékař z jihu, který tam také zemřel, když předtím nakazil několik členů ošetřujícího personálu a zřejmě i hosty hotelu, kde bydlel. Dnes poprvé někteří pacienti mohli mluvit s tiskem.

"Zažili jsme těžké chvíle," řekl kardiolog jedné hongkongské nemocnice, který neunikl nákaze. "Někteří kolegové měli velmi vysoké horečky a dýchali jen s velkými obtížemi. Nedokázal jsem vstát z lůžka," dodal. V Hongkongu už kvůli epidemii dočasně zavřeli padesát škol.

První mrtvý v Singapuru

Všechny školy budou od čtvrtka zavřené i v Singapuru, kde ve středu zemřel na SARS první pacient. Nemocných tam je 69, z nichž 11 je v kritickém stavu. Singapurská vláda poprvé za 33 let použila zákon o infekčních nemocech a 740 občanům, kteří mohli být v kontaktu s nemocnými, nařídila pobyt v domácí karanténě. Za porušení je pokuta 2840 dolarů (asi 85 tisíc korun), za opakované porušení dvojnásobek.

Zdravotní služba dodržování nařízení denně kontroluje. "Stále nevíme, jaké léky na nemoc mohou zabrat, a tak jediný způsob, jak šíření zabránit, je izolace nemocných," uvádí singapurský ministr zdravotnictví Lim Hng Kiang. Podle WHO tedy počet obětí SARS už přesahuje padesátku a mimo Čínu byla nemoc k 25. březnu potvrzena u téměř 500 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků