Hlavní obsah
 

Chodíval se skloněnou hlavou a mňoukal. Pak v Torontu najel do lidí a obvinili ho z desetinásobné vraždy

Pětadvacetiletý student Alek Minassian, řidič vypůjčené dodávky, který v pondělí úmyslně najel na frekventované křižovatce v kanadském Torontu do skupiny lidí, se bude zodpovídat z deseti vražd prvního stupně a 13 pokusů o vraždu, rozhodl soudce v Torontu. Minassian se k obvinění nevyjádřil, uvedla televize CBS. Jeho bývalá spolužačka podle Reuters vypověděla, že neměl násilnické sklony, ale často se choval zvláštně.

 
Chodíval se skloněnou hlavou a mňoukal. Pak v Torontu najel do lidí a obvinili ho z desetinásobné vraždy

K soudu Minassian dorazil v bílé kombinéze s rukama za zády. Nedával najevo žádné emoce a promluvil jen dvakrát. Před soudem stane Minassian znovu 10. května, uvedla stanice BBC, zřejmě se ale bude stání účastnit jen přes video. Stále zůstává ve vazbě.

V první řadě seděl u soudu jeho plačící otec Vahe Minassian. Na dotaz, zda by něco k případu řekl, pravil jen: „Je mi to líto.“

Otec útočníka Vahe Minassian odchází od soudu v Torontu

Foto: Reuters

Vyšetřovatelé uvedli, že při vyšetřování nenechají „žádný kámen neobrácený“, aby zjistili, „co se stalo a proč,“ řekl torontský starosta John Tory stanici CBC. „Přinejmenším to dlužíme obětem včerejšího útoku,” dodal.

Motiv Minassianova jednání policie zatím nezná. Muž není spojen s žádnou teroristickou organizací. Kanadský premiér Justin Trudeau je přesvědčen, že to ještě nějakou dobu potrvá, než o motivu bude jasno. Nicméně ubezpečil Kanaďany, že národní bezpečnost není ohrožena.

Podezřelý Alek Minassian

Foto: Profimedia.cz

Úroveň nebezpečí teroristického útoku v Kanadě se po torontském krveprolití nezměnila, dodal.

Student Alek Minassian zabil dodávkou na torontské ulici 10 lidí a dalších 15 zranil.

Foto: ČTK/AP

„Jako Kanaďané nemůžeme každý den žít ve strachu, když se staráme o své běžné záležitosti. Musíme zajistit lidem bezpečnost a zároveň zůstat věrni svobodě a hodnotám, které jsou všem Kanaďanům drahé,“ řekl premiér.

Alek Minassian před soudem

Foto: Alexandra Newbould, ČTK/AP

Na torontské radnici byla spuštěna na půl žerdi kanadská státní vlajka. Vyhlídková věž CN Tower, obvykle večer osvětlený symbol města, se zahalil do tmy.

Při pondělních nájezdech dodávky do chodců v Torontu zemřelo nejméně deset lidí a dalších 15 bylo zraněno.

Minassian byl uzavřený a marně to zkoušel v armádě

Alek Minassian studoval na střední škole v rámci programu pro studenty se speciálními potřebami, který je zaměřen pro lidi, jež mají problém se zařadit do společnosti, nebo jsou invalidní. Jeho bývalá spolužačka Shereen Chamiová podle agentury Reuters uvedla, že nebyl násilnický, ale často chodil po chodbě s hlavou skloněnou a rukama sepjatýma a vydával podivné mňoukavé zvuky.

Sousedé ho popsali jako tichého podivína. Vídali ho, dokonce občas i při joggingu, ale nikdy na ně nepromluvil.

Loni se Minassian také pokusil o kariéru v armádě, potvrdily televizi ABC kanadské ozbrojené síly. Jejich příslušníkem byl jen dva měsíce od 23. srpna do 25. října, Nedokončil výcvik rekrutů a na vlastní žádost byl propuštěn. Předložil ji 16 dnů po nástupu.

Pracovně se zaměřoval na počítačový software. Obchody Androidu nabízely aplikace pro telefony, jejímž autorem měl být právě Minassian, napsala agentura Reuters. Není však jasné, zda jde o téhož člověka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků