Hlavní obsah

Bývalý ministr ČSFR Bakšay obviněn z braní úplatku

Někdejší československý ministr zahraničního obchodu Jozef Bakšay, který je zapleten do aféry kolem tendru na nákup lehkých motorových vlaků pro slovenské dráhy, čelí obvinění z trestného činu braní úplatku. Bakšay prý totiž za pomoc v tendru žádal od jednoho z uchazečů, slovenské firmy ŽOS Vrútky, celkem 860 tisíc eur (zhruba 27 miliónů Kč).

Bývalý ministr ČSFR Bakšay obviněn z braní úplatku

"Na základě výsledků dokazování bylo rozšířeno obvinění vůči Jozefovi B. o trestný čin braní úplatku," sdělil Slovenské televizi Ján Bernát ze slovenské generální prokuratury.

Podle vyšetřovatelů se prý Bakšay na přelomu let 2001 a 2002 setkal se zástupcem společnosti ŽOS Vrútky a žádal od něj za pomoc v tendru 430 tisíc eur. V případě, že by tato společnost soutěž vyhrála, požadoval dalších 430 tisíc eur. Společnost však jeho nabídku nakonec odmítla.

Ve skandálu je namočeno víc osob

Kromě Bakšaye je v této kauze obviněn také exministr dopravy Jozef Macejko, bývalý státní tajemník Jozef Balogh jakož i vedoucí úřadu ministerstva dopravy Peter Klučka. Zmínění představitelé rezortu údajně zneužili důvěrné obchodní informace během výběru dodavatele 35 vlaků určených pro regionální železniční dopravu ve prospěch francouzské společnosti Alstom.

Tato firma ve výběrovém řízení neuspěla, předložila ale dodatečnou nabídku, která již byla o 800 milionů slovenských korun levnější než vítězná nabídka konkurenčního konsorcia DMU- GTW, sdružujícího ŽOS Vrútky a švýcarský Stadler. Následně ministr Macejko spolu se svými úředníky vznesl vůči výsledkům tendru námitky a argumentoval právě výhodnějšími podmínkami francouzského podniku.

Aféra nakonec vyvrcholila nuceným odchodem Macejka z nejvyššího postu ministerstva dopravy. Bakšay se však mezitím stal občanem Česka, takže jeho vyšetřování by mělo být samostatně ukončeno v ČR, upozornila STV. Za braní úplatku Bakšayovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. prl ko mik

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků