Hlavní obsah

Bush ukončil blízkovýchodní cestu zastávkou v Egyptě

Americký prezident George Bush krátkou zastávkou v egyptském letovisku Šarm aš-Šajchu ukončil osmidenní cestu do Izraele, na západní břeh Jordánu a pěti arabských států.

Bush ukončil blízkovýchodní cestu zastávkou v Egyptě

Na společné tiskové konferenci s egyptským prezidentem Husním Mubarakem v Šarm aš-Šajchu Bush řekl, že zůstává osobně zapojen do mírového procesu. "To, co říkám, myslím vážně," prohlásil.

Hlavními tématy první takto významné Bushovy blízkovýchodní cesty byl kromě izraelsko-palestinských jednání také Írán, situace na ropné trhu a demokratizace oblasti.

Mubarak považuje Bushovo přání, aby mírové rozhovory skončily do roka, za reálné a hodlá ve splnění tohoto cíle Spojeným státům pomoci.

Kritika Íránu i cen ropy
Bush při zastávkách ve čtyřech zemích Perského zálivu opakovaně kritizoval Írán, který považuje za hrozbu pro celý svět.

V Egyptě vyzval nejenom Teherán, ale také jeho spojence v Damašku, aby skoncovali s vměšováním do libanonských záležitostí. S Mubarakem se prý shodli, "že je důležité, aby země v oblasti podpořily vládu současného libanonského premiéra Fuáda Siniury".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků