Hlavní obsah
Foto: Miroslav Knotek

Bush hodlá dál šířit demokracii na Blízkém východě

Americký prezident George W. Bush v prvním poselství o stavu unie po svém znovuzvolení navrhl v noci největší reformu důchodového systému od jeho zavedení před 70 lety. Oznámil také, že USA zahájí v Iráku po volbách "novou fázi", která bude stále více zaměřena na výcvik bezpečnostních sil.

Foto: Miroslav Knotek
Bush hodlá dál šířit demokracii na Blízkém východě

Uvedl dále, že chce, aby se další generace Američanů těšily všem dosavadním svobodám, včetně "svobody od strachu", a proto budou Spojené státy nadále "v ofenzívě proti terorismu, dokud tento boj nebude vyhrán".

V obsáhlých pasážích věnovaných důchodové reformě Bush poprvé oznámil, že snížení růstu nákladů na důchody by mělo být součástí jakéhokoli plánu na revizi sociálního zabezpečení. Členům obou komor Kongresu nadnesl také svoji představu soukromých účtů, na něž by si pracující mohli ukládat část povinně odváděných peněz a podle regulovaných pravidel je investovat.

Důchodový systém podle Bushe "směřuje k bankrotu". Prezident přislíbil spolupracovat s Kongresem při hledání "moudré a účinné reformy...a nejúčinnějších prostředků k posílení a záchraně důchodového systému".

Podle prezidenta se reforma nebude týkat lidí starších 55 let, ale musí se na ni připravit mladá generace. Důchodový systém totiž vyčerpá své možnosti kolem roku 2052, řekl Bush. Dodal, že reforma se nesmí uskutečnit na základě zvyšování daní. Naopak je nutné zachovat daňové škrty a daňový systém zjednodušit. Bush také přislíbil snížení schodku státních rozpočtu o polovinu do roku 2009.

Termín k opuštění Iráku nepadl

Bush míní nadále šířit demokracii, a to především na Blízkém východě. "Výhody svobody jsou nyní testovány a oceňovány v Iráku," uvedl. S průběhem voleb v Iráku panuje v USA podle korespondenta BBC spokojenost.

"Bráníme svobodu našich iráckých přátel. Díky svobodnému Iráku bude Amerika pro následující generace bezpečnější," dodal. Americká mise v Iráku uspěje, "protože irácký lid si váží své svobody - jak světu ukázal v neděli", řekl v souvislosti s volbami, k nimž přišlo nečekaně mnoho Iráčanů.

Bush však odmítl stanovit termín odchodu amerických vojáků z Iráku. "Nestanovíme umělý harmonogram opouštění Iráku," řekl Bush v reakci na časté výzvy opozičních demokratů.

Američané se míní soustředit na výcvik iráckých bezpečnostních sil: "Iráčané musí být schopni bránit svou zemi a my novému hrdému národu pomůžeme zabezpečit jeho svobodu."

Bush pro mírové soužití Palestiny a Izraele

K izraelsko-palestinskému jednání řekl, že "cíl, tedy dva demokratické státy - Izrael a Palestina - existující vedle sebe v míru, je na dosah. Amerika jim bude pomáhat tohoto cíle dosáhnout," prohlásil Bush. Kongresu oznámil, že ho požádá o 350 miliónů "na podporu palestinských politických, hospodářských a bezpečnostních reforem".

"Nová politická situace v Iráku otevírá novou fázi našeho působení v této zemi. Soustředíme se stále více na pomoc iráckým bezpečnostním silám, aby byly bojeschopnější, měly lepší velitele a efektivnější velitelskou strukturu," řekl Bush.

"Při šíření míru a stability na širším Blízkém východě budou Spojené státy pracovat s našimi přáteli v oblasti. Budou spolu s nimi bojovat se společnou hrozbou terorismu a současně budou podporovat vyšší standardy svobody," uvedl Bush. V této souvislosti nabádal Saúdskou Arábii a Egypt k většímu zapojení občanů do politického procesu.

Pokud jde o vztahy s Iránem a Severní Koreou, prezident položil důraz na diplomacii. I když Írán označil za "prvořadého světového sponzora teroru" a zopakoval své podezření, že země usiluje o vývoj jaderných zbraní, poukázal na potřebu vyjednávání.

Během ledna se objevilo v americkém tisku podezření, že USA už vybírají v Íránu cíle pro případný útok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků