Hlavní obsah
Ivanka, dcera Donalda Trumpa Foto: archív MOBA

Bude Ivanka šéfem Světové banky? Trump to zvažuje, píšou Financial Times

Bílý dům údajně při výběru nového šéfa Světové banky zvažuje i jméno dcery amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanky. Napsal to s odvoláním na nejmenovaný zdroj list The Financial Times, podle nějž je ve skupině možných kandidátů rovněž náměstek amerického ministra financí David Malpass či bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová. Dosavadní šéf banky Jim Yong Kim tento týden překvapivě oznámil, že z funkce předčasně odejde.

Ivanka, dcera Donalda Trumpa Foto: archív MOBA
Bude Ivanka šéfem Světové banky? Trump to zvažuje, píšou Financial Times

Nynější funkční období devětapadesátiletého Kima, který měl podle médií s americkým prezidentem určité názorové neshody, mělo vypršet až v roce 2022. Prozatímní prezidentkou Světové banky se od 1. února stane její výkonná ředitelka Kristalina Georgievová.

Financial Times neodhalil svůj zdroj, už dříve ale Trump svou dceru Ivanku a jejího manžela Jareda Kushnera navrhoval jako kandidáty na různorodé pozice, pro kterou neměli zřejmou kvalifikaci, komentoval britský Guardian.

Trumpová v současné době působí jako poradkyně Bílého domu. Loni na jaře také krátce působila jako de facto šéfka americké diplomacie poté, co úřad opustil Rex Tillerson. V roce 2017 k obecnému údivu na chvíli zastoupila svého otce u stolu hlav států a vlád na summitu skupiny G20 v Hamburku. Média dříve informovala, že její otec ji zvažoval i jako stálou vyslankyni USA při OSN.

Úroveň absurdity je dech beroucí, reagoval podnikatel Steyer

Zpráva o možném jmenování Trumpové do čela Světové banky vyvolala nelibé reakce některých kritiků amerického prezidenta. „Tohle je jeden z nejvíce směšných návrhů, jaký jsem kdy slyšel. Nepotismus je jen formou korupce, takže mě to nepřekvapuje. Úroveň absurdity je ale dech beroucí,” napsal na svém Twitteru americký miliardář Tom Steyer, který je vášnivým odpůrcem Trumpa.

„Ze všech lidí v USA kteří by mohli být prezidentem Světové banky, je určitě nejvíce kvalifikovaná Ivanka Trumpová, která přišla o svou módní značku a náhodou je dcerou prezidenta,” komentoval sarkasticky kalifornský kongresman Ted Lieu.

Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí. Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banka je vlastněna členskými zeměmi, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

Podle nepsané dohody post prezidenta Světové banky obsazuje Američan, zatímco šéfem Mezinárodního měnového fondu se stává zástupce evropských států. Kandidáta, kterého nominuje americký prezident, ale musí schválit sbor výkonných ředitelů banky. List The Guardian připomněl, že tradičně nominace amerického prezidenta vedly ke jmenování do čela banky. Tak tomu bylo i v případě Kima, kterého na post v roce 2012 navrhl tehdejší šéf Bílého domu Barack Obama.

Anketa
Svěřili byste Světovou banku Ivance Trumpové?
Ano
16.5 %
Ne
83.5 %
Celkem hlasovalo 1914 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků