Hlavní obsah
Slavnost žehnání gotických nástěnných maleb Foto: Karel Kavička, PhDr.

Britské vládě se bez požehnání OSN útočit nechce

Více než polovina členů britské labouristické vlády nesouhlasí s názorem ministerského předsedy Tonyho Blaira, že na Irák lze v případě nutnosti zaútočit i bez mandátu OSN. Na základě vlastního průzkumu to zjistil deník The Guardian, jehož parlamentní zpravodajové během posledních tří dnů osobně vyzpovídali všechny ministry.

Slavnost žehnání gotických nástěnných maleb Foto: Karel Kavička, PhDr.
Britské vládě se bez požehnání OSN útočit nechce

"Vládní politiku lze shrnout do dvou vět: Spojené národy. Bez nich nepůjde nic," řekl listu nejmenovaný vysoce postavený člen vlády. "Nemíníme skákat tak, jak bude pískat Bush," dodal jiný ministr, podle něhož je bezprostředně ohrožena jednota Blairova kabinetu. Evropa odsuzuje odlišný postoj USA k Iráku a KLDR

Většina Evropy je proti válce

Rostoucímu odporu evropských zemí vůči americkým přípravám útoku na Irák se věnovaly i jiné deníky. "Evropské veřejné mínění se ostře vyhraňuje proti vojenskému sesazení Saddáma Husajna," napsal francouzský deník Le Monde. Proti válce je podle listu 60 procent britské veřejnosti a dokonce 70 procent Francouzů.

"Skepsi Starého kontinentu jenom posiluje americký postoj k nukleární hrozbě ze strany Severní Koreje," míní Le Monde. "Je-li Washington přesvědčen o své schopnosti zadržovat severokorejské nebezpečí, proč neuplatní stejný postoj k Bagdádu? Amerika po právu odsoudila nelidský režim Saddáma Husajna, proč ale přistupuje ke Kim Čong-ilově tyranii v sametových rukavičkách?" ptá se deník. Dokud Evropa neuslyší odpověď na tyto otázky, nepřestane pochybovat o motivech americké politiky vůči Iráku, uzavírá list.

Pacifismus izoloval Německo

Berliner Zeitung chválil spolkového kancléře Gerharda Schrödera za výzvy k přijetí druhé rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Iráku. List současně odmítl tvrzení, že pacifistický postoj Berlína uvrhl Německo do mezinárodní izolace. "Je to zvláštní svět, v němž vás může připravit o spojence snaha o legitimní postup, a nikoli arogance," konstatoval list.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků