Hlavní obsah
Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Britská opozice se sjednocuje proti brexitu bez dohody

Lídři opozičních uskupení v britském parlamentu se shodli na naléhavé potřebě spolupracovat ve snaze zabránit scénáři brexitu bez dohody. Stojí to ve společném prohlášení po úterním jednání, které svolal lídr labouristů Jeremy Corbyn. Podle poslankyně Anny Soubryové se bude opozice snažit odchod země z EU bez dohody odvrátit pomocí zákonů. Hlasování o důvěře vládě si Corbyn nechá jako záložní variantu, píše deník The Guardian.

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn Foto: Frank Augstein, ČTK/AP
Britská opozice se sjednocuje proti brexitu bez dohody

Do platného data brexitu zbývá 65 dnů a Británie podle agentury Reuters směřuje k ústavní krizi, jakož i k rozhodujícímu střetu se zbytkem Evropské unie. Premiér Boris Johnson lídrům na opačné straně Lamanšského průlivu vzkazuje, že svou zemi z unie vyvede bez „rozvodové” dohody, nepřistoupí-li na úpravu té stávající. Brexit bez dohody ale odmítá jak opozice, tak část vládních konzervativců.

Britští poslanci se do svých lavic po letní pauze vrací už za týden a bitva ohledně krajní varianty odchodu z unie na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat.

Labouristický lídr Corbyn v polovině srpna vyzval zákonodárce, kteří si nepřejí odchod z Evropské unie bez dohody, aby pomohli svrhnout vládu premiéra Borise Johnsona, odložit brexit a dovést Británii k předčasným volbám. Informace z úterního jednání ale nasvědčují tomu, že opozice včetně Corbyna bude nejdříve hledat legislativní prostředek, jak Johnsona donutit k odkladu, pakliže by se nerýsovala dohoda se zbytkem unie.

„Dnes ráno (to bylo) výborné setkání se všemi lídry opozičních stran. Shodujeme se, že budeme pracovat společně, abychom zastavili brexit bez dohody schvalováním zákonů,” napsala na Twitteru Soubryová. Ta stojí v čele pětičlenného klubu poslanců složeného z bývalých konzervativců a labouristů.

Krátké společné prohlášení sice zmiňuje i hlasování o důvěře vládě, podle zdrojů deníku The Guardian nicméně legislativní cesta dostane přednost. V tomto duchu se vyjádřil také lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford. Šéfové opozičních stran avizovali, že o záležitosti budou dál jednat.

Corbyn následně prostřednictvím dopisu nabídl spolupráci 116 konzervativním a nezávislým zákonodárcům, kteří podle něj 27. března hlasovali proti brexitu bez dohody. Mezi adresáty je i expremiérka Theresa Mayová, která se ale při zmíněném hlasování zdržela.

Corbyn napsal, že za optimální postup považuje odsunutí odchodu z EU a následné uspořádání předčasných voleb. „Uvědomuji si, že s tímto nemusí všichni kolegové souhlasit. Tudíž bych vás rád přizval k dialogu se mnou... a dalšími opozičními stranami, abychom našli cestu, jak může být vyjádřena zjevná vůle parlamentu proti odchodu bez dohody,” uvedl.

Britský premiér Boris Johnson

Foto: Reuters

Dolní komora britského parlamentu na počátku roku krajní podobu brexitu odmítla vícekrát. V Dolní sněmovně se ale dosud nikdy nenašla dostatečná podpora pro jinou variantu, včetně stávající dohody o rozluce, která byla odmítnuta hned třikrát. Poslanci následně schválili zákon, který donutil tehdejší premiérku Mayovou požádat o odklad brexitu. Zda to budou schopni zopakovat, není vůbec jasné.

„Tak nebo tak, i kdyby měl být Johnson nucen učinit něco proti své vůli, má možnost místo toho vyvolat volby,” uvedl politický zpravodaj BBC Iain Watson.

Britský premiér přitom také říká, že si brexit bez dohody nepřeje. Zbytek EU ale podle něj musí věřit, že Británie je připravena po krajní variantě sáhnout, aby bylo možné získat ústupky ohledně brexitové dohody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků