Hlavní obsah
Vrtulník irácké armády nad Mosulem Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Boj o Mosul vrcholí, irácká armáda zahájila útok na islamisty v historickém centru

Jednotky irácké armády v neděli zahájily útok na historické centrum Mosulu, které je poslední baštou radikálních islamistů z organizace Islámský stát (IS) v druhém největším městě blízkovýchodní země. S odvoláním na vedení vojska věrného ústřední vládě v Bagdádu o tom v neděli informovaly světové agentury.

Vrtulník irácké armády nad Mosulem Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Boj o Mosul vrcholí, irácká armáda zahájila útok na islamisty v historickém centru

Na osvobození mosulského starého města se podle generála Abdal Amíra Rašída Jaralláha, který velí iráckým jednotkám v severoirácké provincii Ninive, podílí řadoví vojáci, příslušníci speciálních jednotek i federální policie.

Operaci s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů zahájila irácká armáda, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená USA, na podzim loňského roku. Východní část města se podařilo dobýt letos v lednu. Od února se snaží irácká armáda dobýt části Mosulu západně od řeky Tigris.

Sto tisíc civilistů

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zůstává v části Mosulu ovládané IS stále zhruba 100 tisíc civilistů, které islamisté využívají jako živé štíty. Radikálů v Mosulu zůstává podle odhadů několik stovek.

Boje v křivolakých uličkách starého města budou podle AFP složité, neboť jimi nebudou moci iráčtí vojáci projet s těžkou technikou. Bojovat se tak bude zřejmě muset o každý dům.

Úplné dobytí Mosulu by bylo těžkou ranou pro organizaci Islámský stát, která podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území. V roce 2014 měli přitom radikálové pod kontrolou asi třetinu této blízkovýchodní země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků