Hlavní obsah
Bývalý belgický poslanec Laurent Louis musí během pěti let navštívit několik koncentračních táborů za slova, při nichž zpochybňoval holokaust. Foto: Facebook Laurenta Louise

Belgičan popíral holokaust, za trest musí každý rok navštívit koncentrační tábor

Netradiční trest za výroky zlehčující nebo popírající holokaust dostal minulý týden bývalý belgický poslanec Laurent Louis. V následujících pěti letech musí každý rok navštívit jeden nacistický koncentrační tábor a posléze sepsat své dojmy.

Bývalý belgický poslanec Laurent Louis musí během pěti let navštívit několik koncentračních táborů za slova, při nichž zpochybňoval holokaust. Foto: Facebook Laurenta Louise
Belgičan popíral holokaust, za trest musí každý rok navštívit koncentrační tábor

O rozhodnutí bruselského odvolacího soudu informoval web amerického deníku The New York Times s odkazem na belgická média.

Soud původně za propagaci nacismu Louisovi v roce 2015 udělil pokutu ve výši v přepočtu přes 440 000 korun a šestiměsíční podmínečný trest, ve středu však své rozhodnutí změnil.

„Zbývá mi už jen jít do vyhlazovacích táborů a napsat o tom,” uvedl v oslavném sdělení na Facebooku Louis. „Soud bezpochyby uznal můj spisovatelský talent,” dodal.

VICTOIRE !!!! Je commenterai un peu plus tard, au calme, le jugement de la Cour d'Appel dans les dossiers "pédophilie"...

Posted by Laurent LOUIS - Debout Les Belges officiel on Wednesday, September 20, 2017

Není to přitom první podobný úkaz v evropském soudnictví. V roce 2013 poslal maďarský soud muže na tři návštěvy Osvětimi.

Nikdo ho nebere vážně

Louis, který strávil čtyři roky v belgickém parlamentu a během svého působení na politické scéně prošel několika stranami, například napsal na svém blogu, že „holokaust vymysleli a financovali průkopníci sionismu”.

V roce 2014 také dostal pokutu 50 000 eur (1,3 miliónu korun) za to, že nazval belgického premiéra Elia di Rupa pedofilem.

„Laurent Louis je obecně považován za šaška. Sjednocuje belgické politiky napříč spektrem v tom ohledu, že jej nikdo nebere vážně,” komentoval rozsudek profesor politologie David Sinardet.

Ne všichni komentátoři jsou však toho názoru, že jde o pouhé výkřiky jednoho blázna, a vyjadřují obavy z rostoucího antisemitismu v Evropě.

Přístupy justice se v různých zemích rozcházejí

Případ rovněž dokládá odlišné přístupy justice v různých zemích ke krajně pravicovým výrokům. Belgie je jednou ze 14 zemí světa, ve kterých je nacistická rétorika nějakým způsobem postavena mimo zákon.

K těm patří také Česká republika a Slovensko, přičemž podle webu památníku obětí holokaustu Jad vašem jsou zákony nejpřísnější v Německu a Rakousku.

„To je v ostrém kontrastu se Spojenými státy, kde je právo vyjadřovat krajně pravicové postoje, včetně neonacistických a těch o nadřazenosti bělochů, chráněno prvním dodatkem ústavy,” napsal deník NY Times.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků