Hlavní obsah

Americká letadlová loď Carl Vinson už pluje k Severní Koreji, potvrdil Pence

Americká letadlová loď USS Carl Vinson během několika dní dorazí do Japonského moře mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. Řekl to během sobotní návštěvy Austrálie americký viceprezident Mike Pence. Uvedl také, že díky americkému úsilí o zapojení Číny do problému věří v mírové dosažení stavu, kdy bude Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

Americká letadlová loď Carl Vinson už pluje k Severní Koreji, potvrdil Pence

Loď Carl Vinson, která spolu s dalšími plavidly tvoří útočnou skupinu, zamířila tento týden definitivně do západního Tichomoří směrem ke Korejskému poloostrovu. Podle Washingtonu to má sloužit jako varování severokorejskému režimu.

Pence rovněž na společné tiskové konferenci s australským premiérem Malcolmem Turnbullem potvrdil, že Spojené státy budou ctít kontroverzní dohodu o uprchlících s Austrálií. To ale ještě neznamená, že "tuto dohodu obdivujeme", řekl Pence.

USS Carl Vinson se v lednu plavil Pacifikem

Foto: Reuters

Trump v únoru řekl, že dohoda, kterou uzavřela vláda jeho předchůdce Baracka Obamy, je "hloupá", ale bude ji ctít. Dohoda předpokládá, že USA přijmou až 1250 žadatelů o azyl z australských záchytných táborů na ostrovech v Tichém oceánu.

Směr Tichomoří

Letadlová loď Carl Vinson a další válečné lodi, které pluly k pobřeží Severní Koreji, se minulý týden otočily a vyrazily do Tichomoří.

Americké velitelství to tento týden v úterý potvrdilo s tím, že lodě sice po vyplutí ze Singapuru 8. dubna nekotvily v australském Perthu, jak bylo původně plánováno, zato se zúčastnily dříve dohodnutého cvičení s australskými silami u severozápadního pobřeží. [celá zpráva]

Anketa
Zvýší podle vás přítomnost americké flotily v Japonském moři napětí v regionu?
Ano
87.7 %
Ne
11 %
Nevím
1.3 %
Celkem hlasovalo 3925 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků