Hlavní obsah
Aktivistka hnutí #MeToo Cristina Garciová, která byla obviněna ze sexuálního obtěžování. Foto: Rich Pedroncelli, ČTK/AP

Aktivistku z hnutí #MeToo obvinili dva muži ze sexuálního obtěžování

Kalifornskou poslankyni za demokraty a aktivistku proti sexuálnímu obtěžování Cristinu Garciovou vyšetřují kvůli obvinění ze sexuálního napadení. Informoval o tom v pátek zpravodajský server BBC. Politička, která se loni objevila na přebalu časopisu Time jako jedna z prvních aktivistek kampaně #MeToo, vinu odmítá.

Aktivistka hnutí #MeToo Cristina Garciová, která byla obviněna ze sexuálního obtěžování. Foto: Rich Pedroncelli, ČTK/AP
Aktivistku z hnutí #MeToo obvinili dva muži ze sexuálního obtěžování

S obviněním vystoupil bývalý poradce političky Daniel Fierro, který tvrdí, že ho Garciová v podnapilém stavu tehdy jako pětadvacetiletého napadla při každoroční hře softballu v roce 2014. V rozhovoru na serveru Politico pak uvedl, že ho zahnala do kouta, chytila za hýždě a snažila se mu sahat do rozkroku.

Z nevhodného chování obvinil Garciovou také významný kalifornský lobbista, který vystoupil pod podmínkou zachování anonymity. Poslankyně ho údajně obtěžovala loni během jedné ze společenských akcí. Řekla mu prý, že s ním chce mít pohlavní styk, mluvila přitom vulgárně a byla cítit alkoholem. Následně se ho pak snažila osahávat.

Garciová uvedla, že si na nevhodné chování nevzpomíná a dodala, že se to neshoduje s jejími hodnotami. Uvedla nicméně, že každé obvinění je nutné vyšetřit a že s vyšetřovateli hodlá spolupracovat.

Méně vztahů na pracovišti

Kalifornská politička Garciová byla jednou z prvních žen, která otevřeně přiznala, že byla v minulosti sama několikrát obtěžována. V listopadovém rozhovoru s agenturou AP přitom uvedla, že alkohol nevhodně chování neomlouvá.

Kampaň #MeToo má i vliv na navazování vztahů v zaměstnání. Počet Američanů, kteří nyní přiznávají, že navázali vztah a zamilovali se na pracovišti, klesl na desetileté minimum – a trend dál pokračuje. Vyplývá to z on-line průzkumu firmy Harris Poll mezi zaměstnanci soukromého sektoru. Románek v zaměstnání v něm přiznalo 36 procent dotázaných, ještě před rokem 41 procent.

„Všeobecně panující povědomí proniklo i na pracoviště, lidé jsou opatrnější,“ řekla personalistka Barbara Safaniová stanici CNBC. Ta dává výsledky průzkumu do souvislosti s rozvířenou kampaní #MeToo proti sexuálnímu obtěžování. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků