Hlavní obsah
 

Zajatce vezou v kleci na pickupu. Islamisté u Damašku se prý chrání lidskými štíty

Islamisté bojující na předměstí syrského hlavního města Damašku proti silám prezidenta Bašára Asada používají proti útočícímu letectvu lidské štíty, tvrdí aktivisté z organizace Šám a exilového seskupení SOHR.

 
Zajatce vezou v kleci na pickupu. Islamisté u Damašku se prý chrání lidskými štíty

Zpravodajská organizace Šám založená na jaře 2011 opozičními aktivisty zveřejnila video, na němž jsou zajatci (mezi nimi i ženy) vezeni v železné kleci na korbě pickupu ulicemi.

Podle aktivistů byl záznam pořízen ve východní Ghútě na severovýchodním předměstí Damašku. To potvrdili svědkové organizaci SOHR se sídlem v Londýně. Uvedli, že rukojmími byli dopadení armádní příslušníci a jejich příbuzní.

V oblasti východní Ghúty dominuje koalice několika frakcí islamistů a salafistů nazvaná Džaíš Al-Islám (Armáda islámu). Oblast silně bombarduje vládní letectvo. Podle Lékařů bez hranic tam jen za minulý pátek přišlo o život nejméně 70 lidí poté, co jedna z bomb dopadla na zalidněné tržiště v Dumě. Organizace uvedla, že při jednom z útoků bylo zasaženo i její zdravotnické zařízení.

Rusové bombardovali v okolí Palmýry

Ruské letectvo, které podporuje Asadovy síly, v pondělí rozšířilo svůj operační prostor, když zaútočilo v okolí středosyrské Palmýry. Tu od května ovládají extremisté z hnutí Islámský stát.

Pondělní nálety Suchojů Su-25 u Palmýry podle ruské strany zlikvidovaly protiletadlové baterie radikálů, podzemní bunkr a opevnění. Útok se udál v blízkosti starodávných památek u Palmýry.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Rusové v Sýrii pokračují v náletech

Video: Reuters

O ruském útoku v Palmýře informovala už počátkem října syrská státní televize. Rusové ale tehdy útok důrazně popřeli.

Rusové také minulý týden poprvé zaútočili na syrském jihu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků