Hlavní obsah
Americká vojenská kolona na hlavní silnici do Rakky Foto: Rodi Said, Reuters

V Sýrii nakonec zůstane několik set amerických vojáků

Nanejvýš tisíc amerických vojáků zůstane v Sýrii, řekl v neděli náčelník spojených štábů Mark Milley. Přesné číslo nespecifikoval, zatím tak není jasné, kolik jich bude. Zřejmě ale asi pět až šest stovek. Důvodem je přetrvávající hrozba ze strany Islámského státu (IS).

Americká vojenská kolona na hlavní silnici do Rakky Foto: Rodi Said, Reuters
V Sýrii nakonec zůstane několik set amerických vojáků

„Nepůjdeme do přesných čísel, protože ještě pořád děláme analýzu,“ řekl Milley v pořadu televize ABC This Week Sunday. „V Sýrii jsou pořád bojovníci IS, a pokud by přestal tlak na skupinu, je velmi reálná pravděpodobnost, že by se IS znovu vynořil.“

Zmínil ale, že organizace se bude těžce vzpamatovávat ze zabití svého vůdce abú Bakra Bagdádího. To podle něj bude mít „velmi vážný rozrušující efekt na organizaci jako celek”.

„Patrně ho nahradili jiným vůdcem,“ dodal k prohlášení o jmenování Bagdádího nástupce, jímž se stal neznámý Ibrahím Hášimí Kurajší. „Musíme mít o tomto člověku dostatečné množství informací a v následujících dnech, týdnech a měsících uvidíme, jestli je schopen poslepovat organizaci, nebo ne,“ dodal.

Trump nejdřív oznámil kompletní stažení 

Američtí vojáci zůstávají v Sýrii, i když prezident USA Donald Trump řekl na začátku října po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyiepm Erdoganem, že je všechny stáhne. To umožnilo Turecku podniknout invazi do Sýrie namířenou proti kurdské milici YPG, jež je součástí Syrských demokratických sil (SDF) bojujících proti IS.

Trump pak změnil názor a řekl, že na žádost Izraele a Jordánska zůstane část amerických vojáků v Sýrii u hranic s Jordánskem a další budou střežit ropná pole na severovýchodě Sýrie. Tam už Američané podnikají spolu s SDF kontroly u hranic s Tureckem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků