Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Rodi Said, Reuters

V Libyi zřejmě našli ostatky uneseného Čecha

V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni.

Ilustrační foto. Foto: Rodi Said, Reuters
V Libyi zřejmě našli ostatky uneseného Čecha

Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek informoval, že Čech byl s ostatky dalších pěti lidí provizorně pohřben u města Darná. Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu podle agentury APA dosud nepotvrdilo.

Vyjádření Černínského paláce zatím není k dispozici.

Při útoku na libyjské ropné pole Ghaní 6. března 2015 radikálové hlásící se k IS unesli devět lidí. Zatímco dva muslimové z Bangladéše a také Ghaňan se ze zajetí brzy dostali, o osudu českého kuchaře, Rakušana a čtyř Filipínců se dosud jen spekulovalo. V září 2017 se v médiích objevilo video z laptopu příslušníků IS, které údajně zachycovalo popravu zajatců ještě v roce 2015.

Válka pátrání znemožnila

Pátrání po unesených dlouho znemožňovala skutečnost, že v Libyi rozvrácené občanskou válkou se donedávna odehrávaly prudké boje. Poté, co se situace v posledních měsících uklidnila, bylo podle Kronen Zeitung možné prověřit informaci humanitární organizace Červený půlměsíc, podle níž byla těla obětí uložena nedaleko města Darná.

Podle rakouského deníku libyjské úřady potvrdily, že se asi deset kilometrů od města našly hroby šesti rukojmích Islámského státu – Rakušana, Čecha a čtyř Filipínců. Server Arab News ve středu informoval, že filipínské velvyslanectví potvrdilo nález hrobů čtyř unesených Filipínců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků