Hlavní obsah
 

V Libanonu kvůli výbuchu zadrželi 16 lidí. Vedení přístavu, celníky i dělníky

V Libanonu bylo v souvislosti s úterním výbuchem přístavního skladu zadrženo 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy a také někteří dělníci, kteří pracovali ve skladu, kde byla uložena výbušná látka. Oznámila to libanonská agentura NNA.

 
V Libanonu kvůli výbuchu zadrželi 16 lidí. Vedení přístavu, celníky i dělníky

Armádní vyšetřovatelé kvůli explozi začnou vyšetřovat někdejšího ministra veřejných prací a ředitele přístavu. Libanonská centrální banka navíc nařídila zmrazení kont sedmi členů vedení přístavu a celní správy.

V přístavu vybuchl sklad dusičnanu amonného. O život přišlo přes 140 lidí, zranilo se na 5000 osob a vznikly rozsáhlé materiální škody ve velké části libanonské metropole. Dusičnan amonný byl ve skladu uložen neodborným způsobem šest let.

Zničená loď v troskách bejrútského přístavu

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Podle zdrojů agentury AP se armáda chystá v pátek vyslechnout Gházího Arídího, který byl ministrem veřejných prací, když v roce 2013 dorazila loď s nákladem dusičnanu amonného do bejrútského přístavu. Po její inspekci byl náklad zkonfiskován a odvezen do skladiště. K výslechu má jít v pátek také šéf přístavu Hasan Kurajta, který je mezi osobami, jimž centrální banka nechala zmrazit konto.

Vláda už ve středu vyhlásila 14denní stav nouze a nařídila domácí vězení pro nespecifikovaný počet představitelů přístavu. Dnes soudce oznámil, že ve vazbě je 16 členů vedení přístavu, celní správy a rovněž několik lidí odpovědných za údržbové práce jakožto i dělníků, kteří na hangáru s uloženým dusičnanem amonným pracovali.

Čtyři dny na nalezení viníků

Dnes vláda dala vyšetřovací komisi maximálně čtyři dny na to, aby našla lidi odpovědné za tragédii.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry výbuchu pyrotechniky v Bejrútu, domy jsou zničené v celém centru města

Video: Reuters

V dnešním rozhodnutí centrální banky se uvádí, že krok provedla zvláštní bankovní vyšetřovací komise pro případy praní špinavých peněz a boj proti terorismu. O jejím rozhodnutí budou informovány všechny banky a finanční instituce i prokurátoři. Vládní mluvčí řekl, že centrální banka rozhodla na základě žádosti komise, která se zabývá vyšetřování exploze.

Podle libanonských médií nařídil generální prokurátor sedmi lidem se zmrazenými konty, k nimž patří také ředitel celní správy Badrí Dáhir, aby neopouštěli Libanon. Přitom Kurajta a Dáhir tento týden řekli, že v minulých letech několikrát žádali justiční úřady, aby zajistily odvoz nebezpečného materiálu ze skladu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků