Hlavní obsah

V Libanonu kvůli výbuchu zadrželi 16 lidí. Vedení přístavu, celníky i dělníky

– Bejrút

V Libanonu bylo v souvislosti s úterním výbuchem přístavního skladu zadrženo 16 představitelů bejrútského přístavu a celní správy a také někteří dělníci, kteří pracovali ve skladu, kde byla uložena výbušná látka. Oznámila to libanonská agentura NNA.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Kamery v hotelu v Bejrútu zachytily, jak tlaková vlna vysklila oknaVideo: Reuters

 
Článek

Armádní vyšetřovatelé kvůli explozi začnou vyšetřovat někdejšího ministra veřejných prací a ředitele přístavu. Libanonská centrální banka navíc nařídila zmrazení kont sedmi členů vedení přístavu a celní správy.

V přístavu vybuchl sklad dusičnanu amonného. O život přišlo přes 140 lidí, zranilo se na 5000 osob a vznikly rozsáhlé materiální škody ve velké části libanonské metropole. Dusičnan amonný byl ve skladu uložen neodborným způsobem šest let.

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Zničená loď v troskách bejrútského přístavu

Podle zdrojů agentury AP se armáda chystá v pátek vyslechnout Gházího Arídího, který byl ministrem veřejných prací, když v roce 2013 dorazila loď s nákladem dusičnanu amonného do bejrútského přístavu. Po její inspekci byl náklad zkonfiskován a odvezen do skladiště. K výslechu má jít v pátek také šéf přístavu Hasan Kurajta, který je mezi osobami, jimž centrální banka nechala zmrazit konto.

Vláda už ve středu vyhlásila 14denní stav nouze a nařídila domácí vězení pro nespecifikovaný počet představitelů přístavu. Dnes soudce oznámil, že ve vazbě je 16 členů vedení přístavu, celní správy a rovněž několik lidí odpovědných za údržbové práce jakožto i dělníků, kteří na hangáru s uloženým dusičnanem amonným pracovali.

Čtyři dny na nalezení viníků

Dnes vláda dala vyšetřovací komisi maximálně čtyři dny na to, aby našla lidi odpovědné za tragédii.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry výbuchu pyrotechniky v Bejrútu, domy jsou zničené v celém centru městaVideo: Reuters

V dnešním rozhodnutí centrální banky se uvádí, že krok provedla zvláštní bankovní vyšetřovací komise pro případy praní špinavých peněz a boj proti terorismu. O jejím rozhodnutí budou informovány všechny banky a finanční instituce i prokurátoři. Vládní mluvčí řekl, že centrální banka rozhodla na základě žádosti komise, která se zabývá vyšetřování exploze.

Podle libanonských médií nařídil generální prokurátor sedmi lidem se zmrazenými konty, k nimž patří také ředitel celní správy Badrí Dáhir, aby neopouštěli Libanon. Přitom Kurajta a Dáhir tento týden řekli, že v minulých letech několikrát žádali justiční úřady, aby zajistily odvoz nebezpečného materiálu ze skladu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám