Hlavní obsah
Nový velitel sil Kuds Esmáíl Káaní. Foto: ČTK/AP

V čele íránských sil Kuds stanul zástupce zabitého Sulejmáního

Novým velitelem elitních jednotek Kuds íránských revolučních gard se stal brigádní generál Esmáíl Káaní, který byl dosud zástupcem generálmajora Kásima Sulejmáního, jenž byl zabit při americkém útoku v Bagdádu. Uvedla to agentura FARS.

Nový velitel sil Kuds Esmáíl Káaní. Foto: ČTK/AP
V čele íránských sil Kuds stanul zástupce zabitého Sulejmáního

„Po mučednické smrti slavného generála Kásima Sulejmáního jsem jmenoval velitelem sil Kuds brigádního generála Esmáíla Káaního,“ uvedl v prohlášení ajatolláh Alí Chameneí.

Káaního označil za jednoho z „nejvíce vyznamenávaných velitelů“ revolučních gard ve válce s Irákem vedené v letech 1980 až 1988.

Už před tím Chameneí sdělil, že by síly Kuds měly pokračovat v přístupu uznávaného velitele. Uvedl to ve vyjádření k mučednické smrti Sulejmáního, z něhož citovala agentura Tasním.

„Rozkazy pro síly zůstanou přesně stejné, jako byly během velení Sulejmáního,“ sdělil nejvyšší duchovní vůdce, když jmenoval Káaního do funkce. „Vyzývám všechny členy sil, aby spolupracovali s generálem Káaním,“ doplnil. Novému veliteli popřál úspěchy, uvedl server turecké televize A News.

O Káaního aktivitách je toho celkem málo známo, ale v červenci 2018 vyzýval k mezinárodní mobilizaci na podporu islámské revoluce, uvedlo americké Centrum pro boj s terorismem. Předtím také informoval o padlých členech sil Kuds v Jemenu, kde tyto síly pomáhaly vzbouřeným šíitským Húsíům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků