Hlavní obsah
Nový velitel sil Kuds Esmáíl Káaní. Foto: ČTK/AP

Novým velitelem elitních jednotek Kuds íránských revolučních gard se stal brigádní generál Esmáíl Káaní, který byl dosud zástupcem generálmajora Kásima Sulejmáního, jenž byl zabit při americkém útoku v Bagdádu. Uvedla to agentura FARS.

Nový velitel sil Kuds Esmáíl Káaní. Foto: ČTK/AP
V čele íránských sil Kuds stanul zástupce zabitého Sulejmáního

„Po mučednické smrti slavného generála Kásima Sulejmáního jsem jmenoval velitelem sil Kuds brigádního generála Esmáíla Káaního,“ uvedl v prohlášení ajatolláh Alí Chameneí.

Káaního označil za jednoho z „nejvíce vyznamenávaných velitelů“ revolučních gard ve válce s Irákem vedené v letech 1980 až 1988.

Už před tím Chameneí sdělil, že by síly Kuds měly pokračovat v přístupu uznávaného velitele. Uvedl to ve vyjádření k mučednické smrti Sulejmáního, z něhož citovala agentura Tasním.

„Rozkazy pro síly zůstanou přesně stejné, jako byly během velení Sulejmáního,“ sdělil nejvyšší duchovní vůdce, když jmenoval Káaního do funkce. „Vyzývám všechny členy sil, aby spolupracovali s generálem Káaním,“ doplnil. Novému veliteli popřál úspěchy, uvedl server turecké televize A News.

O Káaního aktivitách je toho celkem málo známo, ale v červenci 2018 vyzýval k mezinárodní mobilizaci na podporu islámské revoluce, uvedlo americké Centrum pro boj s terorismem. Předtím také informoval o padlých členech sil Kuds v Jemenu, kde tyto síly pomáhaly vzbouřeným šíitským Húsíům.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků