Hlavní obsah
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás Foto: Darren Whiteside, Reuters

Uznání Palestiny podporuje ve světě 49 procent lidí

Stoupenci uznání palestinského státu jsou podle průzkumu BBC ve světě početnější než jeho odpůrci, ale významná část dotázaných neřekla jasné stanovisko. Z zveřejněných výsledků sondáže provedené v 19 zemích vyplývá, že 49 procent dotázaných je pro uznání palestinských území za stát, zatímco je 21 procent si přeje, aby se jejich vláda proti tomu postavila. Svůj jasný názor ale neřeklo 30 procent respondentů.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás Foto: Darren Whiteside, Reuters
Uznání Palestiny podporuje ve světě 49 procent lidí

Nejvíce příznivců uznání palestinského státu je v Egyptě (90 procent, proti devět procent) a v Číně (56 procent pro a devět proti), uvádí BBC.

Naopak k zemím, kde je odpor proti uznání Palestiny nejsilnější, patří USA (45 pro a 36 proti), Brazílie (41 pro a 26 proti), Indie (32 pro a 25 proti).

Tři země, které reprezentovaly Evropskou unii, zaujímají podle průzkumu podobné postoje: Francie (54 pro a 20 proti), Německo (53 pro a 28 proti) a Británie (53 pro a 26 proti).

V Rusku se pro uznání vyslovilo 37 procent obyvatel (proti 13 procent), ale každý druhý dotázaný nedal konečnou a jasnou odpověď nebo si myslí, že jeho země by se měla zdržet rozhodování o této otázce.

Foto: ČTK

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek oznámil, že 23. září vznese v OSN požadavek na uznání palestinské státnosti v hranicích ze 4.června 1967, tedy na území západního břehu Jordánu, pásma Gazy a východního Jeruzaléma.
K přijetí nového státu je v RB OSN zapotřebí souhlas aspoň devíti z jejích 15 členů. Přitom ani jeden z pěti stálých členů s právem veta nesmí toto své právo použít. USA ale předem avizovaly, že tak učiní.
Český premiér Petr Nečas při nedávné návštěvě Izraele naznačil, že ČR palestinskou samosprávu nepodpoří. [celá zpráva]
Anketa
Jste pro zářijové uznání samostatného státu Palestina?
Ano
21.5 %
Ne
72 %
Nevím
6.5 %
Celkem hlasovalo 22840 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků