Hlavní obsah
Irácké síly zapojené do bojů o Tikrít. Foto: Reuters

USA zahájily nálety na pozice IS v okolí iráckého Tikrítu

Americká armáda dnes zahájila nálety na pozice bojovníků Islámského státu (IS) v okolí severoiráckého Tikrítu. Informovala o tom agentura AP. Jde o dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních sil s iráckou armádou v boji proti IS. O Tikrít se bojuje od začátku března a irácké armádě se spolu s šíitskými milicemi podařilo obsadit několik jeho čtvrtí.

Irácké síly zapojené do bojů o Tikrít. Foto: Reuters
USA zahájily nálety na pozice IS v okolí iráckého Tikrítu

Údery americké letectvo ve středu prý zahájilo krátce poté, co dorazila oficiální žádost Bagdádu o pomoc. Koaliční letadla ale začala monitorovat situaci nad Tikrítem už v úterý. Tehdy však americké úřady ještě hovořily o tom, že poskytnou iráckým pozemním jednotkám pouze informace o rozmístění sil radikálů.

Centrum provincie Saláhaddín a rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna je v rukou radikálů z IS od loňského léta, kdy jej spolu s velkou částí severního Iráku obsadili během bleskové pozemní ofenzivy. Pokud se irácké armádě podporované šíitskými dobrovolnickými oddíly a íránskými vojenskými poradci podaří město dobýt, otevře se cesta k postupu na severoiráckou metropoli Mosul. Irák do ofenzivy nasadil přes 20 000 lidí.

Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti IS. Nálety na pozice IS koalice podniká jinde v Iráku už od loňského srpna. Kromě USA k ní patří Austrálie, Belgie, Kanada, Francie a Británie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků